Aktualizace: 7.02.2024 20:49

Tel Aviv/Ramalláh – Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes na večerní tiskové konferenci v Tel Avivu uvedl, že protinávrh Hamásu na příměří ponechává prostor k uzavření dohody. Ve své stávající podobě ale obsahuje body, které není možné přijmout, píše agentura Reuters. Blinken se takto vyjádřil několik hodin po projevu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který požadavky Hamásu jasně odmítl a řekl, že řešení spatřuje v absolutním izraelském vítězství v Pásmu Gazy. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyzval Blinkena, aby USA uznaly palestinský stát.

Blinken je nyní na páté návštěvě Blízkého východu od začátku války v Pásmu Gazy, kterou Izrael zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října. Dnes americký ministr zahraničí jednal jak s Netanjahuem v Jeruzalémě, tak v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Tomu podle svých slov Blinken řekl, že by se palestinská samospráva měla reformovat a revitalizovat.

Na otázky novinářů, proč spatřuje prostor pro uzavření dohody o příměří v Pásmu Gazy, přestože Netanjahu dnes dohodu s Hamásem vyloučil, Blinken odpověděl, že nemůže mluvit za izraelského premiéra, ale předpokládá, že Netanjahu protinávrh odmítl právě kvůli několika bodům, které nelze přijmout. Blinken na jednání s Netanjahuem vyjádřil rovněž znepokojení z výroků některých izraelských politiků, které podle ministra zvyšují napětí.

Americký ministr zahraničí také poznamenal, že počet civilních palestinských obětí izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy je příliš vysoký. Tým OSN podle Blinkena zahájil svou misi na severu Pásma Gazy, aby zhodnotil podmínky pro civilisty, kteří tam zůstávají, a posoudil, co je třeba udělat, aby se vysídlení Palestinci mohli vrátit domů

Hamás v úterní odpovědi na zprostředkovaný návrh další dohody s Izraelem předložil vlastní plán příměří, které by trvalo ve třech fázích celkem čtyři a půl měsíce. Během nich by Hamás propustil všechny zbývající rukojmí výměnou za palestinské vězně, izraelské síly by se stáhly z Pásma Gazy a byla by uzavřena dohoda o ukončení bojů.

Izrael v Pásmu Gazy vede válku proti palestinskému hnutí Hamás, které USA i EU označují za teroristické a které loni 7. října provedlo masivní přeshraniční útok na Izrael, při němž zahynulo 1200 lidí. Dalších asi 250 osob palestinští ozbrojenci unesli do Pásma Gazy, zhruba stovku z nich propustili během dosud jediného příměří na konci listopadu. Izraelská odveta si podle dnešní bilance úřadů ovládaných Hamásem za čtyři měsíce bojů vyžádala životy nejméně 27.708 Palestinců. Tyto údaje však nelze ověřit a zahrnují také zabité bojovníky Hamásu a jiných ozbrojených skupin.

Abbás v Ramalláhu vyzval Blinkena, aby USA uznaly palestinský stát

Předseda palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúd Abbás dnes v Ramalláhu vyzval amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, aby Spojené státy uznaly palestinský stát, uvedla palestinská agentura WAFA. Blinken je nyní na páté návštěvě Blízkého východu od začátku války v Pásmu Gazy, kterou Izrael zahájil po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října. Dříve dnes šéf americké diplomacie jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Abbás podle agentury WAFA vyzval Blinkena, aby USA uznaly stát Palestina, který by zahrnoval Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy a východní Jeruzalém. Míru a bezpečnosti podle předsedy palestinské samosprávy totiž lze dosáhnout pouze skrze takzvané dvoustátní řešení, tedy právě vznikem palestinského státu po boku Izraele.

Spojené státy by podle Abbáse měly zintenzivnit snahy o zastavení „izraelské agrese“ a vysídlování Palestinců jak v Pásmu Gazy, tak na Západním břehu Jordánu. Zároveň Abbás hovořil o potřebě zastavit útoky izraelských osadníků na Západním břehu Jordánu proti Palestincům.

Abbás také vyzval Blinkena, aby zvýšil tlak na Izrael, aby uvolnil finanční prostředky určené pro Ramalláh, které Izrael zadržuje s odůvodněním, že by mohly být převedeny Hamásu.

Palestinci chtějí mít stát na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě, tedy na územích, kterých se Izrael zmocnil za války v roce 1967. Z Pásma Gazy se Izrael stáhl a od roku 2007 ho ovládá Hamás, pokládaný USA a EU za teroristickou organizaci, proti kterému nyní Izrael vede válku. Východní Jeruzalém Izrael anektoval a Západní břeh Jordánu, kde působí palestinská samospráva okupuje.

Podíl
Exit mobile version