Komerční prezentace Aktual.: 9.12.2024 09:46
Praha – Průmyslová výroba v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesla o 2,1 procenta. Hodnota nových zakázek se ale proti loňsku zvýšila o dvě procenta. Stavební produkce se opět snížila, a to o 3,6 procenta. Přispěl k tomu pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Český zahraniční obchod v říjnu skončil v přebytku 11 miliard Kč, meziročně byl o 3,2 miliardy nižší. Výsledek kladně ovlivnil obchod s auty. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Průmysl po dvou měsících růstu meziročně klesl o 2,1 procenta
Průmyslová výroba v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesla o 2,1 procenta. Hodnota nových zakázek se ale proti loňsku zvýšila o dvě procenta, kladně to ovlivnila výroba počítačů a elektronických přístrojů. V meziměsíčním srovnání se produkce průmyslu reálně snížila o 0,7 procenta.
Ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka uvedl, že říjnový výsledek průmyslu zčásti ovlivnila vysoká srovnávací základna zejména v automobilovém průmyslu a ve výrobě ostatních dopravních prostředků. Vysoká srovnávací základna se podle něj projevila i poklesem produkce v opravě a instalací strojů a dál se snížila výroba ve strojírenství, hutnictví a slévárenství.
„Nejvyšší kladné příspěvky k vývoji průmyslové produkce zaznamenala odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba potravinářských výrobků a také těžba a dobývání, kde se u meziročního srovnání projevila zejména velmi nízká srovnávací základna v odvětví těžby uhlí,“ doplnili statistici.
Nové zakázky ze zahraničí se v říjnu meziročně zvýšily o 3,1 procenta a tuzemské o 0,2 procenta. „K růstu hodnoty nových průmyslových zakázek nejvíce přispěla výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Nové dlouhodobé zakázky přibyly i podnikům ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová. Proti září byla však hodnota nových zakázek nižší o 0,5 procenta.
Zaměstnanců v průmyslu stejně jako v přechozích měsících meziročně opět ubylo. Proti loňskému říjnu se jejich počet snížil o dvě procenta. Naopak jejich průměrné hrubé měsíční mzdy znovu stouply, v říjnu byly meziročně vyšší o 7,2 procenta.
Stavební produkce meziročně klesla o 3,6 procenta
Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale naopak stavební výroba v říjnu stoupla o 3,8 procenta.
Po většinu letošního roku stavebnictví v Česku meziročně oslabovalo. V září pokles produkce dosáhl podle revidovaných údajů ČSÚ 8,1 procenta. Výroba podle úřadu letos oproti loňsku stoupla pouze v únoru a červenci. Původně statistici uváděli, že mírně vzrostla i v srpnu, podle dnes zveřejněných revidovaných údajů však stavebnictví v srpnu o jedno procento oslabilo.
V říjnu byla zahájena výstavba 2571 bytů, což bylo meziročně o 14,6 procenta méně. Výrazně klesl počet dokončených bytů, a to o 48,4 procenta na 1846 bytů.
„Orientační hodnota staveb, na které bylo v říjnu vydáno stavební povolení, dosáhla 43,5 miliardy korun a meziročně klesla o 17,6 procenta,“ oznámila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová. „Za tímto poklesem stojí spíše vysoká základna loňského října, kdy bylo povoleno osm velkých staveb s rozpočty nad miliardu korun. Po jejich odečtení by orientační hodnota vzrostla o 12 procent,“ doplnila.
Přebytek zahraničního obchodu klesl o 3,2 miliardy na 11 miliard Kč
Český zahraniční obchod v říjnu skončil v přebytku 11 miliard korun, který byl meziročně o 3,2 miliardy nižší. Výsledek kladně ovlivnil především obchod s auty, naopak negativní vliv měl obchod se stroji.
Vývoz v říjnu meziročně vzrostl o 2,8 procenta na 426,4 miliardy korun a dovoz o 3,7 procenta na 415,4 miliardy korun. Statistici upozornili na to, že letošní říjen měl stejný počet pracovních dní jako říjen 2023.
Růst vývozu i dovozu pokračoval čtvrtý měsíc v řadě. „Tentokrát ovšem tempo růstu dovozu převýšilo tempo růstu vývozu. Zatímco vývoz vzrostl meziročně o 11,5 miliardy korun, dovoz o 14,8 miliardy korun. Růst dovozu souvisel mimo jiné již s předvánočním zásobením některých obchodníků,“ uvedla ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.
Přebytek obchodování s automobily meziročně stoupl o 2,8 miliardy korun. O stejnou částku se naopak snížil deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Záporné saldo obchodu s chemickými látkami a přípravky se zmenšilo o 1,9 miliardy Kč. Přebytek obchodu se stroji a zařízeními se snížil o 3,3 miliardy korun a přebytek obchodu s kovodělnými výrobky klesl o 1,5 miliardy. „Deficit obchodní bilance u základních kovů se prohloubil o 3,3 miliardy korun,“ podotkli statistici.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie byl v říjnu meziročně nižší o 11,6 miliardy korun. Deficit obchodu se státy mimo EU se pak zmenšil o 8,1 miliardy Kč.