Komerční prezentace Aktualizace: 8.04.2024 09:45

Praha – Průmyslová produkce v Česku po třech měsících poklesu v únoru meziročně vzrostla o 0,7 procenta, hlavně díky výrobě automobilů. Stavební výroba po čtyřech měsících poklesu stoupla meziročně o 3,6 procenta, nejrychleji od května 2022. Růst táhly inženýrské stavby. Zahraniční obchod ČR v únoru skončil v přebytku 34,6 miliardy Kč, který byl meziročně vyšší o 19,7 miliardy. Výsledek kladně ovlivnil obchod s auty. Data zveřejnil Český statistický úřad.

Průmyslová výroba po třech měsících poklesu vzrostla o 0,7 procenta

Průmyslová produkce v Česku se po třech měsících poklesu v únoru meziročně zvýšila o 0,7 procenta. Důvodem růstu byla hlavně výroba automobilů. Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 1,9 procenta.

Produkce motorových vozidel ve srovnání s loňským únorem vzrostla o 9,2 procenta. „Tento výsledek byl částečně ovlivněn nižší srovnávací základnou z loňského února,“ podotkl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Meziroční růst výroby podpořil i potravinářský nebo chemický průmysl. Potravinářství se zvýšilo o 6,6 procenta, chemický průmysl o 7,9 procenta. Lepší meziroční výsledek zaznamenala například i produkce papíru, oděvů, elektronických zařízení nebo pryžových a plastových výrobků.

Naopak největší negativní vliv na meziroční výsledek průmyslu v únoru měla výroba strojů a zařízení, která se snížila o 12,7 procenta. „Desetinový pokles ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla ovlivnilo teplé počasí, nižší spotřeba plynu a snižování výroby v uhelných elektrárnách. O téměř čtvrtinu meziročně klesla těžba uhlí,“ uvedli statistici.

Hodnota nových zakázek průmyslových firem se zvýšila o 8,8 procenta. Nové zakázky ze zahraničí vzrostly o 8,2 procenta, tuzemské zakázky o 9,9 procenta. „Růst hodnoty nových zakázek v průmyslu také nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel. Projevila se zde zejména nízká srovnávací základna, zakázky však v tomto odvětví přibyly i meziměsíčně. Významné dlouhodobé kontrakty byly uzavřeny v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Hodnota nových zakázek ve výrobě aut se meziročně zvýšila o 25,2 procenta. Naopak téměř o čtvrtinu klesla hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství, kde se dlouhodobě projevuje pokles poptávky po oceli, zejména ze stavebnictví, automobilového průmyslu nebo strojírenství. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek v průmyslu vyšší o 4,8 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců se proti loňskému únoru snížil o 2,1 procenta.

Stavebnictví v únoru vzrostlo o 3,6 procenta, nejrychleji od května 2022

Po čtyřech měsících poklesu se stavební výroba v Česku v únoru zvýšila meziročně o 3,6 procenta, což byl nejrychlejší růst od května 2022. Vzhůru stavebnictví táhly inženýrské stavby, pozemní stavitelství meziročně kleslo. Ve srovnání s lednem byla stavební produkce vyšší o 4,8 procenta.

Pozemní stavitelství se v únoru meziročně snížilo o 1,5 procenta, naopak inženýrské stavitelství vzrostlo o 19,4 procenta. „Stavební produkce v únoru meziročně i meziměsíčně vzrostla. Tahounem byly inženýrské stavby, jejichž růstu prospěla také nízká základna a příznivé počasí,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Stavební povolení v únoru dostaly projekty v orientační hodnotě 35 miliard korun, což bylo meziročně o 15,9 procenta méně. „Za únorovým poklesem orientační hodnoty stály opravy dopravní infrastruktury a nová výstavba bytových budov, kde nebyla povolena žádná stavba nad miliardu korun,“ řekla k tomu vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.

Únorový pokles pozemního stavitelství dokládá vývoj ve výstavbě bytů. Především v bytových domech začala výstavba 1861 bytů, což bylo proti loňskému únoru o 47,2 procenta méně. Stavebníci dokončili 3331 bytů, což znamenalo meziroční růst o 24,3 procenta ve všech kategoriích s výjimkou rodinných domů.

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru meziročně stoupl o 19,7 miliardy Kč

Zahraniční obchod ČR v únoru skončil v přebytku 34,6 miliardy korun, který byl meziročně vyšší o 19,7 miliardy. Výsledek kladně ovlivnilo obchodování s auty a elektrickými zařízeními. Naopak negativně se na něm podepsal obchod s ropou a zemním plynem.

Podle ČSÚ po deseti měsících stoupl meziročně dovoz, který se zvýšil o 4,9 procenta na 362,5 miliardy korun. Současně vzrostl o 10,2 procenta na 397,1 miliardy Kč vývoz. „Meziroční nárůsty se na obou stranách obchodu projevily zejména u motorových vozidel a jejich dílů, ale i u počítačů, elektronických a optických zařízení,“ uvedla k výsledkům za únor ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Miluše Kavěnová.

Meziměsíčně po sezonním očištění byl vývoz vyšší o 8,6 procenta a dovoz o 4,4 procenta.

Přebytek obchodu s motorovými vozidly, který ovlivnil únorový výsledek zahraničního obchodu, byl v meziročním srovnání vyšší o 8,6 miliardy Kč. U obchodu s elektrickými zařízeními se přebytek zvýšil o 7,4 miliardy a kladné saldo obchodu se stroji a zařízeními a ostatními dopravními prostředky bylo proti loňskému únoru vyšší shodně o tři miliardy Kč.

Naopak u obchodu s ropou a zemním plynem se prohloubil deficit o 2,8 miliardy Kč a o stejnou částku klesl přebytek obchodu s elektřinou. O dvě miliardy se zvýšil schodek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji.

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se podle statistiků v únoru meziročně zvýšil o 9,9 miliardy, zatímco u obchodu se státy mimo unii klesl o 18,9 miliardy deficit.

Podíl
Exit mobile version