Komerční prezentace Aktualizace: 15.03.2024 13:32
Praha – Průmyslová výroba letos v lednu v Česku stagnovala a stavební produkce meziročně oslabila o 5,9 procenta. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Podle expertů by se stavebnictví letos mohlo vrátit k růstu. I v průmyslu se situace stabilizuje, ale oživovat bude výroba jen pozvolně, uvedli analytici, které oslovila ČTK.
„Průmyslová produkce v lednu 2024 meziročně stagnovala a pohybovala se zhruba na úrovni roku 2021,“ sdělil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. Výroba motorových vozidel stoupla oproti loňsku o 6,6 procenta. Dál pokračoval výrazný propad v těžbě a dobývání, kde produkce klesla meziročně o 22 procent. Hodnota nových zakázek průmyslových firem v lednu meziročně klesla o 2,7 procenta. V lednu také ubylo meziročně zaměstnanců v průmyslu o dvě procenta.
Meziměsíčně produkce v průmyslu klesla o 2,3 procenta. Hodnota nových průmyslových zakázek se ve srovnání s prosincem snížila o 2,5 procenta.
Stavební výroba v lednu meziročně klesla. Podle statistiků k poklesu přispěla vyšší srovnávací základna z loňského ledna. „Pokles tlumilo inženýrské stavitelství, které zaznamenalo meziroční růst o 1,4 procenta, zatímco produkce pozemního stavitelství klesla o 8,3 procenta,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Orientační hodnota staveb, na které bylo vydáno stavební povolení, v lednu dosáhla 40,3 miliardy korun, což bylo meziročně o 12 procent méně. Podle ředitele odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ stála za poklesem hodnoty výstavba nebytových budov a dopravní infrastruktury. Stavět se letos v lednu začalo 3498 bytů, meziročně o téměř 30 procent více, podle statistiků to bylo díky kategorii bytových domů. Naopak počet dokončených bytů oproti loňskému lednu klesl zhruba o 28 procent na 2147. Meziměsíčně byla stavební produkce v lednu o jedno procento vyšší.
Letos by stavební produkce mohla podle odborníků opět oživit a dostat se do černých čísel. „Na jedné straně je zde vidět mírný růst oproti prosinci, za kterým stojí inženýrské stavitelství, na straně druhé pokračuje další útlum stavebního povolování. V každém případě už v průzkumech byly vidět určité známky optimismu, a to na rozdíl od průmyslu,“ řekl ČTK ekonom a analytik banky Credit Petr Dufek.
Meziroční zvýšení zahájené výstavby bytů o 30 procent, může být podle expertů známkou oživení rezidenčního trhu. Zda trend vydrží, určí až výsledky v následujících měsících. Shodli se na tom odborníci, které oslovila ČTK. Rozvoj rezidenčního trhu je podle nich důsledkem snižování úrokových sazeb a možného poklesu cen stavebních materiálů. „Rozmrzání nemovitostního trhu potvrzuje i objem poskytnutých hypoték. Ten v únoru meziměsíčně vzrostl o 21 procent, přičemž po sezonním očištění byl meziměsíčně vyšší o necelých deset procent,“ sdělila analytička Komerční banky Jana Steckerová.
Průmyslová výroba v lednu zaostala podle expertů za očekáváním a zřejmě se letos bude zotavovat jen pozvolna. „Lednový výsledek v průmyslu nepotvrdil očekávání, že v české výrobě již dochází k odrážení ode dna, a meziroční stagnaci tak lze hodnotit spíše negativně,“ řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Letošní vyhlídky se podle posledního konsenzu postupně přehodnocují směrem ke slabšímu růstu a nyní se předpokládá mírný růst kolem 1,5 procenta, uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Je to podle něj i proto, že automobilový průmysl nebude moci přispět k růstu takovým dílem jako loni.