Komerční prezentace Aktual.: 18.01.2025 14:20

Praha – Pětina českých lyžařů vyráží na zahraniční sjezdovky bez cestovního pojištění. Třetina neřeší ani pojištění odpovědnosti za škodu, kterou mohou způsobit jinému lyžaři. Vyplývá to z lednového průzkumu KB pojišťovny mezi 2000 respondenty. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny tvoří kolize lyžařů na svahu zhruba desetinu všech zimních škod a bývají mnohonásobně dražší než škody z běžných úrazů či onemocnění.

„Zranění jiného lyžaře může být velmi komplikované a náhrady poškozenému dosahují opravdu vysokých částek,“ uvedla produktová manažerka KB Pojišťovny Gabriela Trojanová. Spoléhat se v případě léčebných výloh jen na evropský průkaz pojištěnce není podle ní rozumné, protože ten zdaleka nepokryje všechno. Například transport vrtulníkem v Rakousku, který nekryje standardní zdravotní pojištění, může vyjít v přepočtu i na více než 100.000 Kč, dodala.

Například v Itálii je pojištění odpovědnosti ze zákona povinné a lyžaři často už při nákupu skipasů musí doložit, že jej mají sjednané, řekl ČTK mluvčí ERV Vlastimil Divoký. V opačném případě jim hrozí pokuta v rozmezí 100 až 150 eur, tedy 2500 až 3750 korun. Nejčastější příčinou srážek vzniklých na sjezdovce je podle něj nepřiměřená rychlost, kvůli níž se pak dva lyžaři či snowboardisté nestihnou vzájemně vyhnout.

S evropským průkazem zdravotního pojištění (EHIC) má podle Trojanové jeho držitel v zemích Evropské unie nárok na nezbytnou lékařskou péči ve státním lékařském zařízení, a to za stejných podmínek a za stejnou cenu jako lidé pojištění v dané zemi. Při úrazu na horách však nejde jen o náklady za samotné ošetření a léčbu. Velmi drahé jsou například zásahy záchranářů.

S těžkým nebo středně těžkým zraněním na sjezdovce se ve svém blízkém okolí už setkala pětina dotázaných českých lyžařů, podotkla Trojanová. „Například v Rakousku je běžné, že účastníci nehody na sebe vzájemně podávají předběžnou žalobu. Policie či soud pak až následně rozhoduje o viníkovi nehody,“ dodal Divoký.

Poškození cizinci jsou zvyklí situaci řešit právní cestou, souhlasil mluvčí Generali České pojišťovny Jan Marek. Výjimkou nejsou ani případy, kdy zahraniční poškození žalují v případě srážek i dětské lyžaře. Takové pojistné události se obvykle řeší i dlouhé měsíce, uvedl. Jsou i případy, kdy se na místě srážky zpětně konají kvůli soudním jednáním rekonstrukce. To vše řešení případů samozřejmě prodlužuje, dodal Marek.

U Kooperativy podle mluvčího Milana Káni loni mírně vzrostl počet případů, které pojišťovna řešila z odpovědnosti klienta. Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) zaznamenala případ, kdy klient v Rakousku spadl na lyžích. Podvrtnutí a natažení křížového vazu kolena si vyžádalo ošetření, laboratoř, EKG, urgentní operaci a repatriace do ČR. Pojistné plnění pak přesáhlo 350.000 Kč, podotkla mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Podíl
Exit mobile version