Aktual.: 12.11.2024 17:06
Praha – Téměř polovina mužů a čtvrtina žen má ve svém životě rizikové faktory, které ovlivňují plodnost. Problémy s početím mají i třicátníci, u žen není výjimečná nízká zásoba vajíček a každý šestý muž má špatný výsledek vyšetření spermií. Výsledky on-line dotazníků s téměř 10.000 respondenty a vyšetření plodnosti dnes novinářům prezentoval Nadační fond ProPlodnost.
„Různé faktory, včetně věku, BMI, zdravotního stavu a životního stylu, zájemcům pomohly určit míru ohrožení jejich reprodukčního zdraví,“ řekla vedoucí lékařka kliniky IVF Cube Hana Višňová. BMI je ukazatel, který kombinuje výšku a váhu pro určení zdravotních rizik.
U žen se plodnost zjišťuje analýzou zásoby vajíček. Testuje se hodnota takzvaného antimülleriánského hormonu (AHM), který řídí proces dozrávání vajíček, a ultrazvukem se vyšetří počet takzvaných antrálních folikulů, tedy soubory buněk ve vaječnících, ve kterých zrají vajíčka. Testování stovek žen na klinice ukázalo, že více než 40 procent z nich mělo hladinu hormonu nižší, než by mělo odpovídat jejich věku.
„Snížená ovariální rezerva může signalizovat riziko předčasného selhání vaječníků a v případě IVF terapie v budoucnu je spojena s horší prognózou. Proto je důležité odhalit nízkou ovariální rezervu co nejdříve,“ uvedla Višňová. O svou ovariální rezervu by se podle lékařů měly ženy zajímat nejpozději kolem třicítky, součástí běžné gynekologické prohlídky není.
Při vyšetřování mužů lékaři používají takzvaný spermiogram, tedy mikroskopické vyšetření ejakulátu, které ukáže počet, tvar a pohyblivost spermií. „Přibližně 16 procent vyšetření spermiogramu mělo patologický nález. Mírně vyšší výskyt těchto nálezů jsme zaznamenali u mužů ve věku kolem 36 let, zatímco u mužů nad 50 let jsme pozorovali výrazné zhoršení,“ dodala Višňová. Kvalita spermií se podle ní za posledních 50 let snížila i obecně.
Rizikem může být podle Višňové nejen nezdravý životní styl, například obezita nebo kouření, ale i vrcholový sport, kde se kombinuje intenzivní trénink, přísná výživa a zvýšený psychický tlak. U žen může nadměrný trénink podle lékařů vést k hormonální nerovnováze a poruchám menstruačního cyklu. U mužů zase nadměrná zátěž může ovlivnit kvalitu spermií.