
Aktual.: 16.04.2025 18:12
Praha – Dnešek byl v Česku prvním letním dnem letošního roku, při kterém maximální teploty dosahují alespoň 25 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu naměřili ve středočeské Tuhani, a to 27,5 stupně. Neobvykle teplo ale bylo i jinde, rekordy pro 16. duben překonaly či vyrovnaly tři čtvrtiny dlouhodobě měřících stanic. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Loni zažilo Česko první letní den 1. dubna, tedy zhruba o dva týdny dříve než letos.
Dnešní odpolední maxima ovlivnil příliv velmi teplého vzduchu od jihu. „Průměr maximálních teplot byl 24,2 stupně Celsia,“ uvedli meteorologové.
Dnešním maximem bylo 27,5 stupně v Tuhani na Mělnicku. Je to nejvyšší teplota, jaká kdy byla v Česku 16. dubna zaznamenána. Dosavadní rekord byl o 0,3 stupně nižší a naměřený byl v roce 1934 v Praze na Karlově.
Nad 27 stupňů se dnes teplota dostala ještě v Plzni. Konkrétně stanice Plzeň, Bolevec naměřila 27,2 stupně.
Na dalších devíti dlouhodobě měřicích stanicích dnes zaznamenali hodnoty začínající číslem 26. V Poděbradech na Nymbursku a Doksanech na Litoměřicku bylo 26,7 stupně Celsia. Ve Strážnici na Hodonínsku se rtuť v teploměru dostala na 26,5 stupně a pouze o 0,1 stupně chladněji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku. V České Lípě, Doksech a Bohumíně-Záblatí naměřili dnes 26,3 stupně Celsia.
Na 128 z celkem 170 stanic měřících alespoň tři desetiletí bylo dnes dosaženo nebo překonání dosavadní maximum pro 16. duben. Patřilo mezi ně i pražské Klementinum. Dnešní maximální hodnota 25,6 stupně byla o skoro 1,5 stupně vyšší než dosavadní rekord zaznamenaný v centru hlavního města 16. dubna 1880.
Letním dnem bude podle předpovědi i čtvrtek, kdy by se odpolední maxima mohla v nížinách dostat až na 27 stupňů. Na Velikonoce se sice slabě ochladí, ale teploty podle meteorologů i tak zůstanou nadprůměrně vysoké.
Poměrně teplé počasí bez výraznějších srážek je příčinou sucha, které je patrné zejména na východě Čech. Od začátku letošního roku do poloviny dubna spadlo v Česku v průměru 77 litrů vody na metr čtvereční. To je množství odpovídající ani ne polovině obvyklého stavu. Nejhorší situace je v krajích Vysočina, Pardubický, Královéhradecký a v části Středočeského a Jihočeského kraje, uvedl ČHMÚ. Deficit srážek meteorologové evidují už od loňského října.