Komerční prezentace Aktual.: 2.01.2025 21:04

Praha – První letošní českou novinkou se v kinech stal dokument režisérky Hany Pinkavové Za oponou velehor. Slavnostní premiéry v pražském kině Lucerna se dnes zúčastnila i hlavní aktérka filmu, čtyřiaosmdesátiletá horolezkyně, spisovatelka a matematička Dina Štěrbová. Režisérka a scenáristka Pinkavová v dokumentu doprovází tehdy jednaosmdesátiletou horolezkyni při jejím loučení s velehorami a na výpravě do Pákistánu při humanitární misi. Během natáčení absolvoval štáb cestu do pakistánského Islámábádu, odtud do Skardu – Arandu a okolí ve výšce 3200 až 4500 metrů. Druhou etapou bylo natáčení v České a Slovenské republice.

„Jedna stará buddhistická moudrost praví, že člověk musí vylézt hodně vysoko, aby dohlédl na dno své duše. Jinými slovy to znamená, že horolezec si občas musí sáhnout na hranice svých možností. A když mu to vyjde, nebo chcete-li projde, zaplaví ho pocit nevýslovné až euforické radosti. A myslím si, že právě na toto si člověk vypěstuje jakousi závislost, chce ten pocit zasloužené vnitřní radosti prožívat opakovaně,“ uvedla Štěrbová.

Dokument Za oponou velehor vypráví o tom, jak Štěrbovou poznamenala válka, smrt bratra, věznění otce, právníka německé národnosti, a jeho odchod z místa soudce v padesátých letech. Jakou křivdu a beznaděj cítila, když ji kvůli špatnému posudku nepřijali na medicínu i jak ji okouzlil výstup Edmunda Hillaryho na Mount Everest a zasáhla první ženská výprava na Anapurnu končící tragicky. Horolezkyně, která jako první žena na světě v roce 1984 pokořila osmitisícovou hranici himálajské Čo Oju, v dokumentu připomíná, že neměla žádnou podporu horolezeckého svazu. Na expedice si vydělávala bouráním komínů a též šitím péřových spacích pytlů. Oporou jí byl její manžel, přírodovědec a ekolog Otakar Štěrba.

Režisérka a scenáristka Pinkavová za svou dokumentární tvorbu získala přes třicet cen na mezinárodních a národních filmových festivalech. Třikrát byla oceněna prémií Českého literárního fondu. Její dokument Za oponou velehor zachycuje Štěrbovou i v roce 2005, kdy odjela do pákistánského Baltistánu postiženého katastrofálním zemětřesením a s horolezeckým kolegou Vítězslavem Dokoupilem založila malou neziskovou organizaci. Pomohli ve výšce 3500 metrů opravit mosty, vybudovat cestu, zavlažovací kanál a vodovod do jedné z nejodlehlejších vesnic. Po dvouletém úsilí zde vybudovali malou českou nemocnici.

Za svoji činnost v obdržela Štěrbová nejvyšší pákistánské civilní vyznamenání Hvězda za službu, v roce 2023 také převzala medaili Za zásluhy 1. stupně o sport a humanitární činnost od prezidenta Petra Pavla.

Podíl
Exit mobile version