Komerční prezentace Aktual.: 3.12.2024 12:42

Praha – Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo na tiskové konferenci při příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením. Kritizuje přístup vlády.

„Za poslední roky vidíme zhoršení situace. Máme na to řadu důkazů. Nejzásadnější je, že politici s námi nejednají… Vláda a politici nemají zájem o problematiku osob se zdravotním postižením,“ řekl předseda rady Václav Krása.

Vedení rady dokládá zhoršení situace na příspěvku na péči. Podle Krásy byla letošní valorizace této dávky špatná. Nezvedla se nejnižší částka. Zůstala pro dospělé na 880 korunách a pro děti na 3300 korunách. „Přitom cena za hodinu pečovatelské služby se od roku 2016 zvýšila z 95 korun na 165 korun,“ řekl šéf rady.

Děti a dospělí, kteří pobírají druhý, třetí a čtvrtý stupeň příspěvku na péči, si podle své závislosti na pomoci od července přilepšili zhruba o 11 až 41 procent. Dospělí tak teď dostávají měsíčně 4900, 14.800 a 23.000 korun, lidé s nejvyšší dávkou v domácím prostředí pak 27.000 korun. Dětem s druhým, třetím a čtvrtým stupněm dávky stát vyplácí 7400, 16.100 a 23.000 korun, při péči doma pak také 27.000 korun.

Podle vedení rady se nevalorizovaly v posledních letech úhrady od zdravotních pojišťoven za zdravotnické prostředky a pomůcky. Lidé si tak na ně musí víc doplácet. Rada uvádí, že nenastaly ani systémové změny v zaměstnávání postižených. V Česku začne platit zákon o integračním sociálním podniku. Sněmovna před dvěma týdny schválila úpravy podpory zaměstnávání na chráněném trhu práce. I k nim jsou ale výhrady.

Rada poukazuje také na zrušení slevy na manžela či manželku. Podle Krásy se to dotklo pečujících, kteří se starají o nemohoucího partnera. Jako další bod uvádí NRZP „rozvolnění pravidel“ pro bezbariérovost. Kritika míří i na loňskou červnovou mimořádnou valorizaci důchodů. Koalice tehdy prosadila kvůli vysokým výdajům nižší přidání. Dotklo se to i invalidních penzí.

NRZP si stěžuje také na to, že vláda letos zrušila svůj výbor pro osoby se zdravotním postižením. Kabinet ho ale nahradil vládní radou pro zdravotně postižené. NRZP v ní však má už menší zastoupení.

Podíl
Exit mobile version