Komerční prezentace Aktual.: 28.08.2024 20:05

Radostín (Žďársko) – Zájemců o představení Prodaná nevěsta v podání místního ochotnického souboru je v malé obci na Žďársku třikrát tolik, než má obyvatel. Na představení připomínající 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany už v Radostíně prodali 450 vstupenek, hrát je budou od čtvrtku do soboty od 18:00 a v sobotu možná ještě pro velký zájem přidají odpolední představení v 15:00, řekla ČTK po dnešní generální zkoušce členka souboru Radostínští ochotníci Martina Sedláková.

Zkrácené scénické představení pod širým nebem využívá atmosféry vesnice s dochovanými hospodářskými staveními. Je tak autentická, že kromě oděvů nepotřebovalo představení žádné kulisy. Vzniklo díky učitelce hudby a dramaturgyni představení Jindřišce Auředníkové a pod režijním vedením Lenky Pospíchalové. Odehrává se pod okny jejího domu. Divadlu se Pospíchalová věnuje přes 20 let. Relaxuje tak od práce koordinátorky pečovatelské služby.

„V roce 2006 jsme poprvé zkusili Rusalku, kterou jsme hráli u nás ve dvoře, a teď jsme se pustili do Prodané nevěsty,“ řekla Pospíchalová. Díky použitému playbacku herci sice šetří hlas, o to větší nasazení ale musí dát do výrazu a gest. Představení zkoušela dvacítka herců od dubna. Podle Pospíchalové zatím v žádném představení tolik lidí neúčinkovalo. Tři si musel soubor dokonce vypůjčit z nedalekých obcí. „Naštěstí byli moc ochotní,“ dodala Pospíchalová.

Role Mařenky a Jeníka se ujali sourozenci Klára a Petr Danielovi. Šestnáctiletá Klára je členkou souboru od tří let. Zpívá a hraje na housle i na klavír. “ A taky hodně poslouchám opery, hudbu miluju odmalička, takže zkoušení nebylo nijak obtížné. Spíš mi to přišlo jednodušší než mluvené divadlo,“ řekla Danielová.

Radostínský ochotnický soubor začínal hrát v místní hospodě. Poprvé předvedl scénické čtení inspirované obecní kronikou. Později si pro obveselení publika vypůjčil hry Divadla Járy Cimrmana. V repertoáru má také několik pohádek i autorských kusů, třeba představení s pověstmi z Radostína Když hejkalové dávali dobrou noc. Pravidelně ztvárňuje živý betlém. A na oslavu svaté Rozálie, patronky obce připravil kramářskou píseň o jejím životě.

Ani po dvou dekádách zájem o hraní mezi místními neopadá. „Jsme rádi, že děti pořád hrají, i když by mohly sedět někde doma u počítačů,“ dodala Sedláková.

 

 

 

 

 

 

Podíl
Exit mobile version