
Komerční prezentace Aktual.: 17.04.2025 11:43
Praha – Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat ministerstvo obrany pro vojáky. Po dnešní schůzce s odborovými svazy to dnes novinářům řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
Rakušan minulý týden navrhl vládě, aby od 1. července zvýšila platy policistům a hasičům v průměru o 4000 korun, z toho 3200 korun ve formě stabilizačního příplatku a 800 korun na odměnách. Kabinet ale zatím pevný termín nestanovil. Bude ho projednávat společně s návrhem na zvýšení odměn vojákům. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dříve na tiskové konferenci uvedla, že by se měsíční plat vojáků měl zvýšit minimálně o zhruba 8300 korun hrubého.
„Paní ministryně teď přijde s nějakým návrhem, který dá za ministerstvo obrany, my tomu samozřejmě přizpůsobíme ten náš,“ prohlásil Rakušan. Vnitro podle něj návrh ministerstva obrany okomentuje v meziresortním připomínkovém řízení a bude reagovat vlastním. Sladit chce nejen částku, o kterou by se měly platy zvyšovat, ale i dobu, ve které by se měly zvýšit. Pokud chce vláda udržet bezpečnost země, měla by podle ministra částku na zvýšení odměn pro policisty a hasiče v rozpočtu najít.
„My chceme, aby bezpečnostní sbory byly financovány úplně stejně jako armáda,“ uvedl Machovič. Je to podle něj nezbytné proto, aby si sbory nekonkurovaly a lidé od hasičů a policistů neodcházeli k vojsku. S tím souhlasí i zástupci dalších odborových svazů. Doplnili, že by přidáno měly dostat i sbory spadající pod ministerstvo spravedlnosti a financí, tedy vězeňská služba či celníci.
Ministr vnitra i odboráři se shodli na tom, že nyní počkají, jak dopadnou jednání kabinetu. Protesty zatím odbory nechystají.
Fiala: Růst platů bezpečnostních složek bude brát zřetel na podmínky sborů
Nelahozeves (Mělnicko) – Růst platů bezpečnostních složek by měl brát zřetel na dosavadní podmínky a ohodnocení jednotlivých sborů, řekl dnes novinářům premiér Petr Fiala (ODS). Vláda si podle něj dala zpracovat analýzu, která srovnává rozdíly služby sborů, a bude podle ní postupovat. Zohlednit chce i prostupnost mezi jednotlivými sbory. Konkrétní nárůst platů ani termín rozhodnutí neuvedl.
Příslušníci bezpečnostních sborů loni v listopadu protestovali proti nízkým platům a špatné personální situaci.
„Jsme ve fázi jednání. Chceme dosáhnout, aby podmínky sborů byly nějakým způsobem srovnatelné,“ uvedl Fiala. Cílem je podle něj vytvoření podmínek, které jednotlivé služby učiní dostatečně atraktivními k udržení a zvýšení současných stavů. „O konkrétním termínu nebo částkách je ale ještě předčasné mluvit,“ dodal.
Vláda si podle premiéra dala zpracovat nezávislou analýzu, která porovnává poměry jednotlivých služeb. Fiala upozornil, že finanční ohodnocení by mělo zohledňovat například intenzitu rizika jednotlivých sborů nebo službu mimo oblast bydliště. Zároveň zdůraznil, že cílem vlády je, aby případný růst platů u jednoho bezpečnostního sboru nebyl na úkor dalších.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připomněl, že vláda bude při rozhodování zohledňovat také už dříve schválený růst platů bezpečnostních sborů ministerstva vnitra, kterým by měly každoročně stoupnout platy o pět procent. Podle něj je také potřeba zahrnout i prostupnost mezi jednotlivými sbory. Podle Stanjury je nejvyšší mezi policií, celní správou a vězeňskou službou, naopak propojení s armádou je slabší.
Vláda by o odměnách vojáků, policistů a dalších příslušníků bezpečnostních sborů měla jednat společně, řekl už dříve ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Řešení by podle něj mělo být jasné do léta.