Komerční prezentace Aktual.: 5.02.2025 05:35
Džanín (Západní břeh) – Izraelská vojenská operace v Džanínu proměnila tento uprchlický tábor na Západním břehu Jordánu v místo, které jeho obyvatelé i někteří veřejní činitelé popisují jako město duchů, a způsobila takovou zkázu, jaká zde nebyla k vidění přes 20 let. Izraelská armáda tvrdí, že cílem rozsáhlého zásahu v palestinském městě na severu Izraelem okupovaného území je potlačit Íránem podporované militantní skupiny. Píše o tom agentura Reuters.
Dva týdny po zahájení vojenské operace je Džanín z velké části vylidněný. Tisíce Palestinců opustily své domovy. Lidé si s sebou vzali jen to, co dokázali unést, jakmile jim Izrael přes drony s reproduktory oznámil, aby odešli. Izraelské síly nejprve zničily silnice a další infrastrukturu, o minulém víkendu pak zdemolovaly i několik budov, což provázely hlasité exploze.
„Zůstávali jsme doma, dokud k nám nepřiletěl dron a nezačal na nás volat, abychom opustili dům a evakuovali celou čtvrť, protože chtějí provést výbuch,“ řekl agentuře Reuters 39letý Chalíl Huvajl, otec čtyř dětí, který odešel s celou rodinou. „Odešli jsme v oblečení, které jsme měli zrovna na sobě. Nemohli jsme si nic vzít, to bylo zakázáno,“ řekl. „Tábor je úplně prázdný,“ dodal.
Když byly nedaleko jeho domu nasazeny buldozery a obrněná vozidla, místní obyvatelé se plahočili po sutinami zasypaných cestách na shromaždiště, kde na ně čekaly vozy Červeného půlměsíce, vypráví.
Izraelská armáda uvedla, že zničila 23 budov a že „bude nadále operovat, kdekoli to bude nutné pro maření teroristické činnosti“.
Ze svahu nad táborem je vidět jen málo, vyjma oblaků kouře a vojáků pohybujících se mezi zčernalými zdmi vypálených domů. Zatím poslední razie zde byla zahájena minulý měsíc, krátce poté, co začalo platit příměří v Pásmu Gazy ve válce, kterou vede Izrael s islamistickou militantní skupinou Hamás.
Agentura OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA uvedla, že destrukce Džanínu „podkopává křehké příměří dosažené v Gaze a hrozí novou eskalací“. Džanín, kde žijí potomci Palestinců, kteří buď uprchli nebo byli vyhnáni ze svých domovů během války v roce 1948 při vzniku státu Izrael, se podle ní „změnil v město duchů“.
Uprchlický tábor, který byl dlouho baštou militantních skupin včetně Hamásu a Islámského džihádu, byl v průběhu let terčem razií opakovaně – a to nejen ze strany izraelské armády, ale i palestinské samosprávy. V roce 2002, během druhé intifády, izraelské jednotky zničily stovky domů a vyhnaly z něj asi čtvrtinu obyvatel.
Guvernér Džanínu Kamál Abú Rub řekl, že po současné operaci zůstala v táboře z původních 3490 rodin, které tam předtím žily, asi jen stovka lidí. „Situace je horší než v roce 2002, protože tehdy byl počet vysídlených nižší,“ řekl agentuře Reuters.
Izrael čistí i další oblasti Západního břehu, včetně měst Túbás a Tulkarm. V úvodu operace v Džanínu ministr obrany Jisrael Kac prohlásil, že armáda využije zkušeností z války v Gaze, která leží přes 100 kilometrů dál na jih. „Kdybyste k fotkám nepřipsali ‚tábor Džanín‘, lidé by si mysleli, že jde o Gazu,“ řekl Rub o míře destrukce v Džanínu. „Stejný obrázek, jiné místo.“
Dnešní útok na izraelské vojenské stanoviště nedaleko Túbásu podtrhl napětí panující na Západním břehu Jordánu, kde od začátku války v Gaze zahynuly stovky Palestinců, jak ozbrojených bojovníků, tak nezúčastněných civilistů, a desítky Izraelců. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo od začátku roku na Západním břehu zabito 70 Palestinců, z toho 38 jen v Džanínu.
Izraelští představitelé tvrdí, že Západní břeh Jordánu je jednou z mnoha front ve válce, kterou proti Izraeli vede Írán prostřednictvím zástupných skupin, jako je Hamás v Gaze či Hizballáh v jižním Libanonu. Dávno také podle nich hrozí, že se Džanín stane „malou Gazou“.
Palestinci považují izraelskou operaci – zahájenou poté, co Izrael vykázal UNRWA z jejího sídla ve východním Jeruzalémě – za pokus vyhnat Palestince z území, které považují za základ svého budoucího státu, a zopakovat tak události z roku 1948, jimž říkají „nakba“ neboli katastrofa. Mluvčí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse Nabíl abú Rudajná označil operaci v Džanínu za součást širšího úsilí o „vysídlování občanů a etnickou čistku“, které získalo nový impuls poté, co americký prezident Donald Trump – jenž se tento týden sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem – navrhl, aby Egypt a Jordánsko přijaly Palestince z Pásma Gazy.
Obyvatelé vyhnaní z tábora v Džanínu však stále vzdorují. „Do svých domovů se vrátíme, nakba se nevrátí,“ řekl Chalíl Huvajl. „Nikam jinam se stěhovat nebudeme,“ dodal.