Komerční prezentace Aktual.: 6.11.2024 15:21
Praha – Pokud by Česko mělo přijmout společnou evropskou měnu, rozhodnutí o tom by mělo padnout na začátku volebního období. Novinářům to při příchodu na dnešní jednání vlády řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) ale upozornil, že samotné euro nezajistí Česku hospodářský růst. Koalice o možnosti zavedení eura debatovala na počátku letošního roku a pověřila Národní ekonomickou radu vlády (NERV) o zpracování analýzy výhod a nevýhod vstupu do eurozóny. Podle ministrů se vláda se závěry NERV seznámila v minulém týdnu.
Podle Výborného je zásadní, aby vláda o případném vstupu do eurozóny rozhodla na začátku svého mandátu, aby během svého působení mohla proces dovést do konce. „K rozhodnutí je třeba elementární politické shody, kterou tu zatím nevnímám. Musí tady také být poměrně výrazná podpora veřejného mínění, to je věc na které se musí pracovat,“ dodal předseda lidovců. Zatím podle něj není jasné, zda bude závazek přijmout euro součástí volebního programu koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pro sněmovní volby v příštím roce.
„Samo přijetí eura nezajistí další ekonomický růst, prosperitu země. Opravdu neplatí, že by to pro nás byla klíčová podmínka, aby česká ekonomika mohla růst,“ uvedl Kupka. Podle něj je pro podporu hospodářství třeba hledat jiné nástroje, za jeden z klíčových označil snižování rozpočtového deficitu.
Výborný s Kupkou také upozornili, že analýza NERV doporučuje maximálně zkrátit přechodné období před přijetím eura, kdy země musí být členem mechanismu směnných kurzů ERM II. Podle analýzy by dlouhodobé působení v tomto mechanismu mělo na Českou ekonomiku negativní dopady. Výborný také zdůraznil, že Česko musí při jednáních o případném vstupu do eurozóny zajistit, že nebude mít povinnost vstoupit ještě před zavedením eura do bankovní unie, která řeší společný evropský dohled nad bankovním trhem.
Ve vládní koalici letos vypukl spor o euro, když část stran požadovala, aby kabinet přinejmenším stanovil termín vstupu do ERM II. Ke vstupu do eurozóny se Česko zavázalo při přistoupení k EU v roce 2004. Z deseti zemí, které tehdy do unie vstoupily, zatím společnou měnu kromě Česka nezavedly Polsko a Maďarsko.
Pro vstup do eurozóny je třeba kromě dvouletého členství v ERM II splnit kritéria nízké inflace a nízkého úročení vládních dluhopisů a udržovat deficit veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP) a celkové zadlužení pod 60 procenty HDP. Česko v předchozích letech kritéria inflace a deficitu veřejných financí neplnilo, letos je zřejmě splní.