Komerční prezentace Aktual.: 5.12.2024 11:18

Praha – Letošní deficit státního rozpočtu se zřejmě bude pohybovat kolem schválených 282 miliard korun. Ve svém pravidelném čtvrtletním stanovisku to dnes uvedla Národní rozpočtová rada (NRR). Ke konci listopadu byl rozpočtový schodek 259,2 miliardy korun. Rada ale zároveň upozornila na problémy s plněním rozpočtu, podle ní se opakuje nižší než plánovaný příjem z emisních povolenek.

„Na příjmové straně státního rozpočtu lze opět očekávat nenaplnění rozpočtovaných příjmů z prodeje emisních povolenek. Schválený státní rozpočet na letošní rok počítal s příjmem na úrovni 40,7 miliardy korun. Na základě dosavadního hotovostního plnění a zpřesněných odhadů se NRR domnívá, že za celý rok bude státní rozpočet inkasovat přibližně 16 miliard korun,“ uvedla rada.

Nadhodnocení příjmů z prodeje emisních povolenek rada už dříve vyčetla i návrhu rozpočtu na příští rok. S touto výhradou se ztotožnil i ekonomický poradce prezidenta Petra Pavla David Marek, označil ji za jeden z důvodů, proč hlavě státu doporučí, aby rozpočet nepodepsala.

Podle NRR letošní výpadek příjmů z povolenek bude částečně kompenzovat vyšší než očekávaný výběr daně z neočekávaných zisků (windfall tax). „Státní rozpočet počítal s příjmem ve výši 17 miliard korun, avšak inkasováno bylo již 27,3 miliardy korun,“ uvedla rada.

V prosinci budou energetické a petrochemické firmy a velké banky platit ještě jednu čtvrtletní zálohu windfall tax. „V této souvislosti NRR upozorňuje, že daň z neočekávaných zisků má charakter jednorázového a přechodného opatření a její vyšší výnos tak nevede ke zlepšení klíčového ukazatele rovnováhy veřejných financí – strukturálního salda,“ zdůraznila rada.

Rada rovněž uvítala přijetí důchodové reformy, kterou ve středu schválil Senát a která čeká na podpis prezidenta. „Nově by se tedy český penzijní systém v dobách nejhlubšího schodku na přelomu 50. a 60. let tohoto století měl propadnout do deficitu maximálně 1,7 procenta HDP, zatímco základní scénář bez vlivu reformy implikoval schodek penzijního systému kolem 3,5 procenta HDP ve stejném období,“ uvedla NRR. Reforma, která postupně prodlužuje věk pro odchod do důchodu o dva roky na 67 let a omezuje podmínky předčasných odchodů do důchodu podle rady zlepšuje dlouhodobou udržitelnost českých veřejných financí.

NRR se naopak kriticky vyjádřila k dlouhodobému vytváření rozpočtových přebytků samosprávami. „Ke konci roku by se přebytek rozpočtů samospráv mohl pohybovat kolem 0,8 procenta HDP. NRR zde opět zdůrazňuje, že takto vysoké systémové přebytky rozpočtů samosprávných celků nejsou makroekonomicky racionální. Jde o daně vybrané od daňových poplatníků, za něž tudíž není realizována jejich soukromá, ale následně ani veřejná spotřeba, což má vliv na tvorbu hrubého domácího produktu,“ uvedla rada. Doporučila proto zvýšit podíl státního rozpočtu na sdílených daních.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem.

Podíl
Exit mobile version