Aktualizace: 1.02.2024 19:08

Praha – České firmy jsou na případnou stavbu více jaderných bloků v tuzemsku podle Aliance české energetiky připravené a mají k tomu dostatečné kapacity. Pozitivní dopad při maximálním využití tuzemských firem přitom odhaduje Svaz průmyslu ČR až na jednotky procent hrubého domácího produktu (HDP). K předložení nabídek na stavbu až čtyř reaktorů vyzvala ve středu vláda společnosti KHNP a EDF, které se ucházely o stavbu jaderného bloku v Dukovanech. KHNP dnes pro ČTK uvedla, že rozhodnutí respektuje a připraví novou nabídku. V další části tendru nebude naopak pokračovat firma Westinghouse, jejíž nabídka podle vlády nesplnila podmínky. Velvyslance Spojených států v ČR rozhodnutí zklamalo.

Aliance české energetiky, která zastupuje největší tuzemské technologické firmy v jaderné energetice, středeční rozhodnutí kabinetu vítá. „Stavbu čtyř bloků dlouhodobě prosazujeme,“ řekl dnes ČTK její výkonný ředitel Perlík. Tuzemský průmysl podle něj může garantovat dostatek kapacit a připravenost českých firem na tak velký projekt. „Výstavba bude probíhat postupně, firmy tedy mohou velmi dobře alokovat a optimalizovat své výrobní i lidské kapacity,“ uvedl.

Výstavba více zdrojů bude mít podle Perlíka i důležitý ekonomický efekt. Kromě úspor z nákladů projektu upozornil i na pozitivní dopady z širokého zapojení českého průmyslu v podobě vyšších výběrů daní a dalších plateb do státního rozpočtu.

Podle Svazu průmyslu ČR bude pro tuzemské firmy při rozšíření jaderného tendru klíčové jeho maximální využití v projektech. Pozitivní dopad v takovém případě svaz odhaduje i na jednotky procent hrubého domácího produktu ročně, sdělil ČTK ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu ČR Bohuslav Čížek.

Rozšíření dukovanského tendru na více bloků však vyvolává mezi experty oslovenými ČTK rozporuplné reakce. Podle části z nich jde o správné rozhodnutí, které tuzemská energetika potřebuje. Jiní upozorňují na problémy, které tak masivní projekt budou provázet. Připomínají především vysoké finanční i provozní nároky, které bude stát jen velmi složitě plnit. Většina expertů se ale shodla na tom, že zúžení tendru na dva účastníky by nemělo být výraznější komplikací.

Podle opozičního hnutí ANO je kvůli plánované výstavbě čtyř jaderných bloků třeba řešit vlastnickou strukturu polostátní energetické společnosti ČEZ. Místopředseda hnutí Karel Havlíček dnes vyzval vládu k jednání s opozicí, protože tyto změny podle něj bude s největší pravděpodobností řešit až příští vláda.

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci loňského října tři zájemci, a to severoamerická společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Vláda ve středu rozhodla, že vyzve KHNP a EDF k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) dosavadní nezávazné nabídky na stavbu více reaktorů vycházejí až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku.

Společnost EDF vládní výzvu k podaní nabídky na stavbu čtyř bloků uvítala již ve středu večer. Korejská firma KHNP dnes uvedla, že rozhodnutí o rozšíření tendru respektuje a přizpůsobí se mu. „Vyvineme maximální úsilí, abychom předložili novou závaznou nabídku na čtyři bloky v souladu s pokyny a časovým harmonogramem stanovených vlastníkem projektu,“ sdělila dnes ČTK firma KHNP.

V další fázi soutěže naopak nebude pokračovat severoamerická společnost Westinghouse, jejíž nabídka podle vlády nesplnila podmínky. Zklamání nad rozhodnutím kabinetu dnes vyjádřil velvyslanec Spojených států v ČR Bijan Sabet. Nabízená technologie AP1000 je podle něj nejpokročilejším a jediným osvědčeným civilním jaderným řešením v tomto výběrovém řízení. Sabet zhruba před rokem při nástupu na post velvyslance označil podporu Westinghouse v tendru za jednu ze svých hlavních priorit.

Podíl
Exit mobile version