Aktual.: 16.04.2025 14:57
Washington/Paříž – Šéf americké diplomacie Marco Rubio a zvláštní vyslanec Bílého domu Steve Witkoff dnes cestují do Francie na jednání o ukončení války na Ukrajině, píší agentury s odvoláním na prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Američtí představitelé v Paříži budou vyjednávat do pátku. Očekává se, že Witkoff se setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, zatímco Rubia přivítá jeho francouzský protějšek Jean-Noël Barrot, napsal dnes server Politico s odvoláním na dva zdroje obeznámené s přípravami cesty.
Rubio s Witkoffem v Paříži povedou rozhovory rovněž o Íránu a obchodních vztazích v souvislosti s americkými cly, píše Politico.
Americké ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Rubio s Witkoffem budou ve Francii s evropskými představiteli jednat o prosazení cíle prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku, kterou Rusko zahájilo invazí na Ukrajinu v roce 2022.
Schůzka Macrona s Witkoffem se uskuteční jen několik dní po jednání amerického vyslance s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o možném příměří mezi Moskvou a Kyjevem poté, co rusko-americká vyjednávání v posledních týdnech uvázla na mrtvém bodě.
Rozhovor Putina a Witkoffa v Moskvě byl „dalším krokem v procesu vyjednávání o příměří“ navzdory „frustraci“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedla nedávno mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Witkoff v pondělí, tři dny po setkání s Putinem, uvedl, že je podle něj mírová dohoda na dohled.
Trumpův tlak na dosažení příměří v konfliktu zatím nepřinesl výsledky a ruský raketový útok na ukrajinské město Sumy, při kterém v neděli zahynulo nejméně 35 lidí, podle agentury AFP svědčí o tom, že válka zdaleka neskončila i přes jednání o mírových návrzích.
Francouzský prezident zaujal vůdčí roli v úsilí Evropy poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky, včetně úvah o rozmístění zahraničních vojáků na Ukrajině v případě uzavření míru, připomíná server Politico.
Vysoko na programu vyjednávání mezi Paříží a Washingtonem budou rovněž cla. Macron minulý týden prohlásil, že Trumpovo rozhodnutí odložit uvalení vysokých cel na desítky zemí o 90 dnů je pouze „křehkou“ pauzou v napjaté situaci. Trump minulý týden snížil většině zemí původně zamýšlená vysoká cla na deset procent na dobu 90 dní. Na Evropskou unii by se podle původního plánu vztahovala cla ve výši 20 procent.