Komerční prezentace Aktualizace: 1.08.2024 16:15

Washington – Rusko, Spojené státy a některé další evropské země si právě vyměňují vězně, uvádí světová média s odvoláním na své zdroje. Součástí rozsáhlé výměny jsou podle stanice BBC dopisovatel deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich, bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan a rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová, která před zadržením žila v Česku. Turecko bez dalších podrobností uvedlo, že nyní koordinuje výměnu vězňů; americké ani ruské úřady se zatím nevyjádřily. O velké výměně vězňů mezi USA a Ruskem se spekuluje už několik dní.

Podle médií se výměny kromě Ruska a USA účastní také Německo, Slovinsko a některé další země. Nejmenovaný americký představitel řekl stanici CNN, že očekává, že američtí představitelé si Whelana a Gershkoviche brzy převezmou. Není zatím jasně, koho propustí USA a další západní země.

Podle stanice BBC se výměna týká i novinářky Kurmaševové, která pracovala pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) a žila se svou rodinou v Praze. BBC uvádí, že se výměna týká celkem 24 lidí. Z Ruska by mělo být propuštěno 12 vězňů, opačným směrem by se mělo vydat osm ruských občanů. Podle BBC by se výměna měla týkat i Rusa Vadima Krasikova, který si v Německu odpykával doživotí za vraždu Čečence s gruzínským pasem spáchanou v roce 2019 v centru Berlína.

Turecká tajná služba MIT v prohlášení uvedla, že koordinuje rozsáhlou výměnu vězňů, která se uskuteční dnes. Podle reportéra agentury Reuters v Ankaře přistálo dnes odpoledne ruské vládní letadlo. Kdo je na jeho palubě, není jasné.

O možné výměně vězňů v posledních dnech média hojně spekulovala. Nasvědčovaly k tomu přesuny některých vězňů v Rusku. Sama Moskva výměnu vězňů v minulosti nevylučovala.

Whelana a Gershkoviche označilo americké ministerstvo zahraničí za protiprávně vězněné. Bývalý příslušník armády Whelan byl v Rusku zadržován a vězněn od roku 2018. Odsouzen byl za špionáž. Gershkovich byl zadržen v Rusku v březnu loňského roku. V červenci mu ruský soud udělil trest 16 let vězení za špionáž. Gershkovich, jeho zaměstnavatel i americké úřady obvinění ze špionáže odmítaly. V polovině července byla odsouzena i Kurmaševová. Dostala tres 6,5 roku vězení za to, co ruské úřady nazývají lživými informacemi o ruské armádě. Rozsudek kritizovaly americké i české úřady.

Výměna vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy je pozitivní signál, že jsou spolu obě země schopny komunikovat, řekl dnes novinářům prezident Petr Pavel. Nebude ale znamenat nějaký zásadní zahraničně-politický průlom, míní. O tom, že si země vyměňují vězně dnes s odvoláním na své zdroje informovala světová média. Americké ani ruské úřady se zatím nevyjádřily.

O velké výměně vězňů mezi USA a Ruskem se spekuluje několik dní. Součástí výměny mají být podle médií dopisovatel deníku The Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý příslušník americké námořní pěchoty Paul Whelan. Podle stanice BBC je součástí i rusko-americká novinářka Alsu Kurmaševová, která před zadržením v Rusku žila v Česku a pracovala pro Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL).

„Já bych neřekl, že to bude znamenat nějaký zásadní zahraničně-politický průlom, ale je to určitě pozitivní signál, že ty dvě země jsou schopny spolu komunikovat,“ řekl dnes novinářům Pavel.

Diplomaté či vojáci spolu na pracovní úrovni podle Pavla hovoří i v těch nejhorších časech, aniž by se komunikaci dávala velká publicita. „Má za cíl vyhnout se nějakému nenadálému nárůstu napětí, které by mohlo vzejít třeba z nepochopení akcí nebo reakcí druhé strany,“ řekl. Taková komunikace je podle něj žádoucí. „A výměna vězňů je určitě pozitivní signál z obou stran,“ dodal.

Podíl
Exit mobile version