Komerční prezentace Aktual.: 30.06.2025 21:17
Kyjev – Rusko platí mladým Ukrajincům, aby nevědomky podnikali sebevražedné útoky, tvrdí podle serveru The Guardian ukrajinská tajná služba SBU. Ta zadržela od začátku roku 2024 přes 700 lidí kvůli sabotáži, žhářství nebo terorismu, asi čtvrtina z nich jsou náctiletí. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) ve své dnes zveřejněné zprávě věnované lidským právům na Ukrajině upozorňuje na podobné praktiky a píše, že přibývá případů, kdy někdo skrz sociální sítě kontaktuje nezletilé Ukrajince a nabízí jim peníze za sabotáže. Moskva se k těmto informacím podle dostupných informací nevyjádřila.
Ruská sabotážní kampaň začala na Ukrajině minulé jaro, uvedl mluvčí SBU Artem Dechťarenko. Nejprve zahrnovala žhářské útoky na vojenská vozidla, odvodové úřady a místní pošty, a to převážně na západě země, daleko od fronty. Zprostředkovatelé lákali na síti Telegram často teenagery, aby za úplatu zaútočili na určené cíle. Na konci roku 2024 podle Dechťarenka ruské aktivity nabraly na intenzitě. „Zahájili masový nábor Ukrajinců, aby nastražili bomby: v autech, u odvodových úřadů, policejních služeben a tak dále,“ uvedl.
Rusko podle SBU buduje sítě Ukrajinců, kdy jeden člověk vyrobí bombu a nechá ji na určeném místě. Další člověk balík vyzvedne, aniž by věděl, co v něm je. Ruští zprostředkovatelé tak mohou zasáhnout Ukrajinu hluboko na jejím území, aniž by na něj vstoupili, píše The Guardian.
Devatenáctiletému Olehovi, jehož jméno The Guardian pro jeho ochranu změnil, nabídli na síti Telegram 1000 dolarů (asi 21.100 korun), aby ve městě Rivne na západě Ukrajiny vyzvednul batoh s kanystrem s barvou a postříkal s ním místní policejní stanici. Místo barvy v něm ale našel bombu s rozbuškou, kterou šlo odpálit na dálku. Po zásahu SBU teď čeká ve vazbě a může být odsouzen až ke 12 rokům vězení. Podle ukrajinské policie se už odehrála více než desítka útoků, při kterých byl atentátník zraněn nebo zabit.
OHCHR píše, že od začátku celoplošné ruské invaze na Ukrajinu eviduje důvěryhodná obvinění, že Rusko využívá ukrajinské děti na území kontrolovaném Kyjevem mimo jiné k sabotážím. Některé děti při nich zahynuly, jiné byly zadrženy a čelí závažným obviněním, uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Obsah a kontext zpráv, které děti od zadavatelů dostaly, podle něj naznačují, že odpovědné osoby jsou spojeny s Ruskou federací.
„Většina případů se odehrála podobným způsobem: jednotlivci kontaktovali chlapce a dívky prostřednictvím sociálních médií a nařídili jim, aby zapálili předměty, jako jsou vozy patřící vojákům nebo železniční zařízení. Slíbili, že jim zaplatí poté, co obdrží video potvrzující žhářství,“ uvádí OHCHR, podle něhož ukrajinské úřady loni zaznamenaly nárůst takových incidentů. Od konce roku 2024 podle úřadu OSN děti na Ukrajině dostávají mnohem násilnější úkoly. „Eskalovalo to až k výrobě nebo umisťování improvizovaných výbušných zařízení,“ píše se ve zprávě.
Ta zmiňuje mimo jiné případ šestnáctileté dívky, která od rusky mluvícího muže dostala za úkol zapálit auto, o kterém se později dozvěděla, že patří ukrajinskému vojenskému odvodnímu úřadu. Když čin nakonec odmítla spáchat, muž na ni tlačil a vyhrožoval jí, že ublíží jejím mladším sourozencům a dalším členům rodiny, píše OHCHR.
Rusko podniká podobné žhářské útoky a sabotáže i v dalších evropských zemích, uvádí jejich tajné služby. Například v Česku byli podle vyšetřování Rusové zapojeni do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Naopak Ukrajina čelí obviněním z Moskvy, že stojí za řadou žhářských útoků v Rusku.