Komerční prezentace Aktual.: 28.11.2024 20:57
Astana/Kyjev – Rusko provede další bojové testy rakety Orešnik (Líska), která je již v sériové výrobě. Dnes to v kazašské Astaně na summitu Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) podle agentury TASS prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Zároveň varoval, že Moskva v odvetě za ukrajinské údery v hloubi Ruska může zaútočit proti rozhodovacím centrům v Kyjevě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci vyzval spojence Kyjeva k rozhodné odpovědi na ruské vydírání, Putin se podle něj snaží překazit plány nově zvoleného amerického prezident Donalda Trumpa na ukončení války.
„Jakékoliv vydírání ze strany Ruska se musí setkat s tvrdou odpovědí,“ prohlásil Zelenskyj v pravidelném večerním projevu na sociálních sítích, jehož přepis zveřejnila prezidentská kancelář. Ruský prezident podle něj „dělal reklamu“ na své rakety a na „své odhodlání zabíjet a ničit“.
„Teď může šermovat svým Orešnikem jen proto, aby překazil snahy prezidenta Trumpa, k nimž po inauguraci určitě dojde. Putin chce teď tak vyhrotit situaci, aby prezident Trump nemohl uspět, aby nemohl ukončit válku,“ řekl. Putin chce podle Zelenského svým tlakem přimět amerického prezidenta, aby posléze přistoupil na ruské podmínky.
Šéf Kremlu se vyjádřil i k rannímu masivnímu úderu na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, která jen na západě země připravila o dodávky elektřiny přes milion odběratelů. Řekl, že při útoku vypustilo Rusko 90 raket a 100 dronů, které zasáhly 117 cílů. „Byla to odveta za pokračující útoky raketami ATACMS na naše území,“ poznamenal Putin.
Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské invazi, nově může díky souhlasu Washingtonu a Londýna používat americké rakety ATACMS a britské střely Storm Shadow k úderům na Rusko.
Rusko před týdnem v odvetě za nasazení těchto západních střel vypálilo na Ukrajinu raketu Orešnik. Putin ji tehdy označil za zcela novou zbraň, která není pouhou variantou starších sovětských raket. Prohlásil, že tato hypersonická raketa nemá konkurenci a nelze ji nijak sestřelit. To dnes v Astaně zopakoval a uvedl, že už ji Rusové sériově vyrábějí. Západu pak vzkázal, že žádné dodávky zbraní Ukrajině situaci na bojišti nezmění.
Později v rozhovoru s novináři Putin podle TASS řekl, že po odpálení Orešniku vystřelila Ukrajina střely ATACMS na Rusko dvakrát. Škody označil prezident za minimální, zároveň ale dodal, že na ně země musí reagovat. Zároveň řekl, že použití ATACMS proti Rusku znamená přímé zapojení Západu do konfliktu na Ukrajině.
O Orešniku je známo jen málo, přesto někteří experti upozorňují, že to nemusí být zcela nově vyvinutá raketa, jak tvrdí Putin. Často v této souvislosti zmiňují raketu RS-26 Rubež, která vychází z RS-24 Jars, která je známá jako Topol-MR. Ukrajinská rozvědka zase uvedla, že raketa je mobilní systém Kedr (Cedr). Server RBK Ukrajina vyvozuje, že tento systém je evolucí rakety Rubež.
K raketě Orešnik se dnes podle TASS vyjádřil i patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill, který ji označil za fantastickou zbraň a poděkoval za ni jejím tvůrcům. Řekl také, že připojení Donbasu k Ruské federaci bylo historickou událostí a že věří v budoucí spojení Ukrajiny s Ruskem.
Putin rovněž varoval před možnými jadernými ambicemi Ukrajiny. Pokud by sousední země usilovala o jaderný arzenál, Moskva to nepřipustí a všemi dostupnými prostředky tomu zabrání. „Chci zdůraznit, že všemi prostředky,“ řekl.
Novináři se Putina zeptali, kdy by Rusko mohlo zaútočit na rozhodovací centra v Kyjevě, jak prezident dříve řekl. „V sovětských dobách byl takový vtip o počasí – dnes během dne je všechno možné,“ odpověděl.
K otázce možných mírových jednání řekl, že nikdy nestanovil podmínky pro rozhovory, ale podmínky pro trvalý a udržitelný mír. Ty stanovil jako stažení ukrajinských vojsk z Donbasu, neutrální status Ukrajiny a zrušení západních protiruských sankcí.