Aktualizace: 6.03.2024 17:57
Oděsa (Ukrajina) – Jihoukrajinské přístavní město Oděsa dnes zasáhly ruské střely, útok si vyžádal mrtvé a zraněné. Na tiskové konferenci s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem, který Oděsu navštívil, to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Střely dopadly nedaleko místa, kde se nacházela kolona s oběma lídry, napsal řecký deník Proto Thema s odkazem na zdroje blízké řecké vládě. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že v Oděse zasáhlo hangár s bezpilotními čluny ukrajinského námořnictva.
Rusko zahájilo útok na Oděsu v 11:43 místního času (10:43 SEČ), krátce před setkáním Zelenského s Mitsotakisem. Střely dopadly asi 150 metrů od místa, kde se v tu dobu nacházela řecká delegace i Zelenského kolona. Není jasné, kde přesně byl v tu dobu Zelenskyj, píše server Meduza.
Z řecké delegace nikdo nebyl zraněn, uvedly zdroje deníku Proto Thema. „Všichni jsme v pořádku,“ řekl člen řeckého kabinetu Stavros Papastavru.
Útok později na tiskové konferenci po jednání s Mitsotakisem potvrdil i Zelenskyj, podle kterého jsou ve městě v důsledku útoku mrtví a zranění. Podrobnosti nesdělil, mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk ale později podle listu Ukrajinska pravda uvedl, že při útoku zahynulo pět lidí.
Rusko následně útok na Oděsu potvrdilo, aniž by se vyjádřilo k mrtvým a zraněným. Ruské síly podle ministerstva obrany zasáhly hangár v průmyslové části přístavu, píše agentura RIA Novosti. „Splnili jsme cíl. Zasáhli jsme objekt,“ uvedlo ministerstvo.
Zelenskyj a Mitsotakis dnes spolu navštívili obytný dům, který o víkendu zasáhl ruský dron. Nálet si vyžádal 12 mrtvých včetně pěti dětí. Během prohlídky se rozezněly sirény a oba lídři na cestě ke svým vozidlům uslyšeli velký výbuch, uvedl podle Reuters řecký premiér.
„Myslím, že je to pro nás nejživější připomínka toho, že je zde opravdová válka,“ řekl na tiskové konferenci Mitsotakis, pro kterého je to první návštěva Ukrajiny od začátku války. Premiér následně vyzval další evropské představitele, aby do země podnikli cestu a přesvědčili se na vlastní oči o dopadech války na civilisty.
Řecko má v Oděse svůj konzulát. Předloni v dubnu konzul Dimitris Dochtsis uvedl, že v přístavním městě a jeho okolí žije zhruba 2500 Řeků.
Rusko zahájilo útok na Oděsu v 11:43 místního času (10:43 SEČ), krátce před setkáním Zelenského s Mitsotakisem. Střely dopadly asi 150 metrů od místa, kde se v tu dobu nacházela řecká delegace i Zelenského kolona. Není jasné, kde přesně byl v tu dobu Zelenskyj, píše server Meduza.
Z řecké delegace nikdo nebyl zraněn, uvedly zdroje deníku Proto Thema. „Všichni jsme v pořádku,“ řekl člen řeckého kabinetu Stavros Papastavru.
Útok později na tiskové konferenci po jednání s Mitsotakisem potvrdil i Zelenskyj, podle kterého jsou ve městě v důsledku útoku mrtví a zranění. Podrobnosti nesdělil.
Řecko má v Oděse svůj konzulát. Předloni v dubnu konzul Dimitris Dochtsis uvedl, že v přístavním městě a jeho okolí žije zhruba 2500 Řeků.
ISW: Rusko zřejmě pokračuje v úderech pomocí klouzavých bomb na Ukrajině
Ruská bojová letadla zřejmě pokračují v poměrně vysokém počtu úderů pomocí klouzavých bomb na Ukrajině, ačkoliv ukrajinští představitelé hlásí sestřelení řady ruských bombardovacích letounů v posledních týdnech. Ve své poslední analýze vývoje ruské invaze na Ukrajinu to napsal americký Institut pro studium války (ISW). Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj před několika dny uvedl, že jeho armádě se od začátku února povedlo zničit 15 ruských bojových letadel . Moskva to nekomentovala.
Ruské bombardéry Suchoj Su-34 doprovázené letouny Su-35 provádějí denně sto i více bojových letů a vypouštějí řízené klouzavé bomby na ukrajinské pozice do vzdálenosti až 40 kilometrů podél frontové linie, napsal v pondělí magazín Forbes.
Deník The New York Times (NYT) později uvedl, že ruská taktika se mění a invazní armáda zintenzivňuje operace ve vzduchu, přičemž agresivnější letecká podpora pomohla ruským jednotkám nedávno postoupit na východě Ukrajiny. Rusové použili údery klouzavými bombami při obsazení ukrajinské Avdijivky v polovině února a pravděpodobně se snaží strategii zopakovat, aby podpořili pokračující útočné operace na jiných místech, píše ISW.
Tyto zprávy podle ISW nasvědčují tomu, že ruské letectvo udržuje vysoký počet úderů pomocí bojových letounů a je zřejmě ochotno tolerovat rizika pro letadla. „Ruské velení možná rozhodlo, že pozitivní účinky vyvolané takovými leteckými operacemi převažují nad náklady,“ domnívá se americký institut. Jen o několik dní dříve přitom informoval o zřejmě „výrazném poklesu“ aktivity ruského letectva u fronty, byť upozorňoval, že není jasné, jak dlouho to potrvá.
Ukrajinská armáda v poslední době hlásí relativně často sestřely ruských bojových letounů na východě země, kde pokračují pozemní boje. V únoru Kyjev oznámil také likvidaci druhého ruského letounu včasné výstrahy a velení A-50 nad Azovským mořem. ISW poznamenal, že nemohl nezávisle ověřit ukrajinská hlášení o sestřelení letounů v posledních týdnech. NYT píše, že nelze ověřit většinu hlášených sestřelů a jeden z vysokých amerických představitelů se vyjádřil k hlášené bilanci skepticky.
Ukrajinci si podle něj v některých případech zřejmě připisují zásluhy za letadla, na která stříleli, ale jejichž sestřelení nebylo potvrzeno, napsal NYT. Podotkl, že nizozemský server server Oryx, který na základě fotografií a záběrů vede statistiky zničených zbraní na ukrajinském bojišti, a ruští vojenští blogeři potvrdili ztrátu několika letounů, britská vojenská rozvědka pak zničení stroje A-50.
The New York Times připomíná, že Ukrajině se po vpádu ruských vojsk do země v únoru 2022 díky vzdušným bojům a obratnému používání protiletadlových střel podařilo zabránit tomu, aby Moskva ovládla ukrajinskou oblohu. Po měsíci a těžkých ztrátách mezi svými bojovými letouny Rusko přestalo létat za frontovou linii, napsal dříve londýnský think-tank Royal United Services Institute (RUSI). Invazní síly místo toho začaly z dálky odpalovat na Ukrajinu různé typy střel a vysílat na ni útočné drony.
Rusko podle RUSI po nějakou dobu nevyužívalo efektivně „potenciálně velkou a účinnou palebnou sílu“ svého letectva k úderům na ukrajinské frontové pozice. To se však začalo měnit loni, když invazní vojsko začalo používat klouzavé bomby, tedy řízenou munici, která se shazuje z letadla a může letět na větší vzdálenost k cíli, píše NYT. Tato munice, která nese stovky kilogramů výbušnin, podle něj může prorazit i do pozemních bunkrů, které mají chránit vojáky na frontě.
Forbes upozornil také na to, že klouzavé bomby používá i ukrajinská armáda, konkrétně jde podle něj o munici AASM Hammer, kterou od letošního ledna dostává od Francie. Nicméně Ukrajinci podle magazínu mají těchto zbraní výrazně méně než Rusové.