Komerční prezentace Aktual.: 27.11.2024 18:52

Moskva – Ruský rubl dnes klesl k americkému dolaru nejníže za 32 měsíců a dostal se nad hranici 110 rublů za dolar. Od začátku srpna se rubl k dolaru propadl o více než 24 procent a obchoduje se nyní kolem 113 rublů za dolar, napsala agentura Reuters. Rubl se tak vůči dolaru dostal na hranici, která by podle některých analytiků mohla přimět úřady podniknout opatření na podporu domácí měny. Ruská centrální banka v reakci na to oznámila, že do konce roku přestane provádět devizové intervence jménem ministerstva financí, aby zmírnila výkyvy na trhu.

Pokles rublu zaskočil ekonomy, kteří na počátku listopadu odhadli, že do jednoho roku rubl dosáhne hranice 100 za dolar.

Pokles rublu doprovází také pokles akciového trhu, který letos ztrácí více než 20 procent. Investoři přesouvají své úspory z akcií na vklady, které nabízejí úrok vyšší, než je současná hlavní úroková sazba centrální banky. Ta činí 21 procent.

Analytici nyní očekávají, že by se rubl do konce roku mohl prodávat za 115 až 120 rublů za dolar. Někteří vyzývají vládu a centrální banku, aby přijaly opatření, jako je donucení vývozců prodávat více deviz a zvýšení prodeje deviz státem.

Pokles rublu podporuje inflaci, která by letos měla překonat prognózu centrální banky. Centrální banka odhaduje, že oslabení rublu o deset procent zvyšuje inflaci o 0,5 procentního bodu. To znamená, že současný čtyřměsíční pokles rublu by mohl inflaci zvýšit o 1,5 procentního bodu.

Podle analytiků pokles rublu zhoršily nové sankce vůči ruskému finančnímu sektoru, které narušily platby v zahraničním obchodě. Na většinu velkých ruských bank se nyní vztahují americké sankce. Banky tak nemohou provádět bankovní transakce v dolarech. Jedinou možností, jak získat dolary, tak je dovézt je ve velkém množství jako hotovost.

Po uvalení západních sankcí na moskevskou burzu MOEX se veškeré obchodování s dolary a eury přesunulo na mimoburzovní trh. Obchodování se kvůli tomu stalo nestabilní a neprůhledné. Většina bank zveřejňuje údaje pouze pro regulátory.

Mnoho analytiků upozorňuje, že kromě nového kola napětí se Západem v souvislosti s ruskou vojenskou akcí na Ukrajině a nových finančních sankcí neexistují žádné zásadní důvody pro pokles. Cena ropy, hlavního ruského vývozu, je v podstatě stabilní.

Ruský ministr financí Anton Siluanov uvedl, že slabý rubl je výhodný pro vyvážející společnosti. Ceny ruského vývozu energií jsou většinou stanovené v dolarech. Pomáhá také ruské vládě zvyšovat příjmy státního rozpočtu z energetických daní a vývozních cel.

Podíl
Exit mobile version