Komerční prezentace Aktual.: 14.05.2025 12:11

Moskva – Soud v Moskvě vyměřil pět let vězení jednomu ze šéfů nezávislého hnutí Golos, které v Rusku monitoruje volby. Grigorije Melkoňjance uznal soud vinným ze spolupráce s takzvaně nežádoucí organizací a kromě trestu odnětí svobody mu také zakázal veřejnou činnost na devět let. Napsala to dnes ruská státní agentura TASS a nezávislý server Mediazona. Čelný představitel Golosu vinu už dříve odmítl. Jeho advokát uvedl, že se proti verdiktu odvolá.

„Domníváme se, že v tomto případě scházejí důkazy, které by umožnily vynést rozsudek o vině. Považujeme tento případ za politicky motivovaný,“ uvedl podle Mediazony právní obhájce odsouzeného Michail Birjukov při odchodu ze soudní síně. Prokuratura pro jeho mandanta žádala šest let za mřížemi a zákaz veřejné činnosti na deset let.

Ruské bezpečnostní složky zatkly místopředsedu Golosu v srpnu 2023 a od té doby byl ve vazbě. Melkoňjanc podle agentury Reuters během soudního procesu uvedl, že ho drželi postupně ve 12 celách, které sdílel celkem s více než stovkou vězňů. „Podstoupení této zkoušky mne posílilo a neztratil jsem víru ve věc, které jsem zasvětil celý svůj život,“ pronesl Melkoňjanc v závěrečné řeči u soudu.

Golos působí v Rusku od roku 2000 a zabývá se nezávislým monitorováním voleb. Vládu rozezlil už například zveřejněním důkazů o podvodech při parlamentních volbách v roce 2011, které vyústily v protesty, uvedl dříve Reuters. Uskupení se v roce 2013 ocitlo jako jedna z prvních nevládních organizací v Rusku na seznamu takzvaných zahraničních agentů, což vedlo k ukončení jeho činnosti. V roce 2016 úřady rozhodly o jeho likvidaci.

Uskupení se však reorganizovalo na občanské hnutí na ochranu práv voličů a ve své činnosti pokračovalo, podle agentury AP odhalilo porušování pravidel při různých volbách. V roce 2021 ho ministerstvo spravedlnosti znovu zařadilo seznam „zahraničních agentů“. Melkoňjanc tehdy prohlásil, že skupina plánuje ve své práci pokračovat.

Označení zahraniční agent, které má od dob Sovětského svazu hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a je považováno za jeden z prostředků k potlačování kritiků ruského režimu. Na seznamu zahraničních agentů je řada známých veřejně činných lidí, umělců, novinářů nebo organizací kritických k režimu.

Spolupráce s takzvaně nežádoucími organizacemi je od roku 2015 v Rusku trestným činem. Golos status nežádoucí organizace podle serveru Mediazona nemá. Podle dřívějšího vyjádření dalšího spolupředsedy hnutí – Stanislava Andrejčuka – zadržení jeho kolegy souviselo s činností Evropské sítě organizací monitorujících volby (ENEMO), k níž dříve Golos patřil. V roce 2021 ruské úřady prohlásily ENEMO za nežádoucí organizaci, načež Golos podle serveru Meduza ukončil svou účast v tomto sdružení.

Obhájci lidských práv považují proces s Melkoňjancem za součást tažení ruských úřadů proti občanské společnosti, které ještě zintenzivnilo po ruském vpádu na Ukrajinu v roce 2022, podotkl Reuters. Kreml podle této agentury nekomentuje jednotlivé případy, ale tvrdí, že je nutné dodržovat ruské zákony a chránit zemi před tím, co nazývá podvratnou činností.

 

Podíl
Exit mobile version