Aktual.: 17.01.2025 12:30
Paříž – Letoun francouzského vojenského námořnictva Atlantique 2 hlídkující nad Baltským mořem v rámci operace Severoatlantické aliance se stal terčem ruského zastrašování. Letoun zaměřil radar navádějící rakety z ruského systému protivzdušné obrany S-400, uvedl dnes francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu na platformě X.
„Tato ruská agresivní akce je nepřijatelná,“ zdůraznil ministr. Ujistil, že francouzské ozbrojené síly budou dál hájit svobodu plavby v mezinárodních vodách. Incident se podle ministra stal v noci ze středy na čtvrtek.
Ukrajinská armáda svými zbraněmi dalekého dosahu ve čtvrtek zničila přinejmenším jeden radar systému S-400, uvedl dnes ukrajinský generální štáb, citovaný francouzskou agenturou AFP. Ukrajinský útok mířil na jednotku protivzdušné obrany Belgorodské oblasti, sousedící s Ukrajinou. Podle Kyjeva šlo o třetí úspěšný útok tohoto typu v tomto týdnu, napsala AFP a dodala, že Moskva se dosud nevyjádřila.
Minulý měsíc šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková při jednání se svými protějšky z členských zemi NATO podle agentury DPA zmínila, že ruská loď v Baltském moři vystřelila na vrtulník německé armády signální střelu. Vrtulník byl podle ní nad Baltem na monitorovací misi. Podle ministryně plují v Baltském moři stále častěji lodě, které obcházejí protiruské sankce. Baerbocková také oznámila, že Německo zvýší ostrahu potrubí a kabelů v moři, které kromě Ruska omývá jen břehy členských států NATO. Důvodem jsou podle ní přibývající „hybridní útoky“, které vycházejí z Ruska a od jeho podporovatelů.
Od roku 2023 bylo poškozeno deset kabelů v oblasti, což se dotklo Estonska, Finska, Švédska, Německa a Litvy. Nejméně dva incidenty se týkaly lodí, které byly později obviněny z vlečení kotev po mořském dnu. Naposledy 25. prosince byly v Baltském moři poškozeny dva kabely. Následující den finská pohraniční stráž vstoupila na palubu plavidla Eagle S a odplula s ním do finských vod. Finské úřady mají podezření, že posádka lodi kabely poškodila záměrně kotvou, kterou za sebou táhla. Loď plující z Ruska pod vlajkou Cookových ostrovů je zřejmě součástí ruské stínové flotily, kterou Rusko využívá pouze neoficiálně, aby obešlo sankce a mohlo vyvážet například svou ropu.
Nejméně tři mrtvé si vyžádal ruský útok na Kryvyj Rih, uvedly úřady
Kyjev – Nejméně tři mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Další lidé jsou raněni, oznámil dnes na sociální síti Telegram Serhij Lysak, který stojí v čele správy Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny. Ruský útok poškodil vzdělávací zařízení a obytné domy, uvedl gubernátor, který zveřejnil záběry z místa zpustošeného výbuchem. Obyvatele vyzval k setrvání v krytech až do zrušení zákazu vycházení. Rusové na město podle agentury Unian zaútočili raketami.
Ukrajina i v noci na dnešek čelila náletům 50 ruských dronů, ruská vojska také odpálila dvě rakety Iskander-M. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila nad 11 oblastmi země 33 dronů, dalších devět dronů se zřítilo a jeden odletěl směrem do Rumunska, uvedlo ukrajinské letectvo podle médií. Ukrajina se již téměř tři roky brání ruské agresi.
Trosky sestřeleného dronu zranily v jedné z obcí Kyjevské oblasti chlapce narozeného v roce 2012, který byl převezen do nemocnice, uvedl úřadující šéf oblastní správy Mykola Kalašnyk podle serveru Ukrajinska pravda. Trosky také způsobily požár jednoho gastronomického zařízení, který se rozšířili na 200 metrů čtverečních, než se hasičům podařilo plameny zvládnout. Poškozen byl i sousední dům.
Ruské drony během noci rovněž napadly přístavní infrastrukturu v okolí Izmajilu na Dunaji v Oděské oblasti. Nálety se obešly bez zraněných. Drony také způsobily škody na budovách v Charkovské, Čerkaské a Kyjevské oblasti, dodal server RBK-Ukrajina.
Kvůli narušení rumunského vzdušného prostoru při útoku ruských dronů na Ukrajinu odstartovaly dvě stíhačky. Pravděpodobná zóna dopadu dronu se nachází v blízkosti hranic mezi Rumunskem a Ukrajinou u města Tulcea, oznámilo dnes podle agentur ministerstvo obrany v Bukurešti.
Případy, kdy je při ruském útoku na Ukrajinu narušen rumunský vzdušný prostor nebo kdy na území této členské země NATO dopadnou úlomky sestřelených dronů, jsou za poslední rok a půl poměrně časté, napsala agentura Reuters.