Komerční prezentace Aktual.: 27.11.2024 13:51

Olomouc – Po čtyřech letech od ekologické katastrofy se řeka Bečva na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje již vzpamatovala z nejhoršího. Zásluhu na tom mají i rybáři, kteří každý rok do řeky vysazují několik set tisíc rybích plůdků a ročních i dvouletých ryb. Řeka se podle šéfa hustopečských rybářů Stanislava Pernického díky samočisticí schopnosti obnoví, bude to však ještě otázka času, řekl dnes novinářům Pernický. Na řece stále funguje pro rybáře režim chyť a pusť.

„Bečva je v takové kondici, že v průběhu čtyř let se neustále dosazují ryby. Nicméně 60 procent ryb, které jsme tehdy sbírali uhynulé, byly ve stáří osm, devět, deset i 15 let, kdežto my vysazujeme ročka, který má tak sedm nebo osm centimetrů, sem tam dvouročka dosahujícího 15 až 17 centimetrů a váčkový plůdek. Mezitím za ty čtyři roky byla v Bečvě pětkrát velká voda, která samozřejmě spoustu ryb spláchne,“ uvedl Pernický.

Řeka má podle něj zcela nepochybně samočisticí schopnost. „Navíc je tam také řada ryb, které se tam dostanou díky velké vodě. Rybí přechod na jezu v Hranicích také funguje, takže ta Bečva se zcela nepochybně spraví. Je to však otázka času, rozhodně to není teď, že by byla řeka ve stejné kondici jako před otravou,“ doplnil šéf rybářského svazu v Hustopečích nad Bečvou.

Na řece už čtvrtým rokem platí pro rybáře režim chyť a pusť, kvůli tomuto rozhodnutí lemují úseky Bečvy na Přerovsku stále cedule, které rybáře na tento režim upozorňují. I když i sám šéf hustopečských rybářů vnímá negativní ohlasy, měl by podle něj tento režim ještě zůstat. „Zatím to tak funguje, i když řada organizací na tom toku to už odmítá a na konferenci proti tomuto režimu protestovala. Já jsem ale za to, aby tento režim i nadále trval, aby tam ta generační ryba mohla dorůst. Je nezbytné aby ten život se tam obnovil,“ doplnil Pernický.

Řeku podle dnešního pravomocného rozhodnutí soudu otrávily kyanidy, které vytekly v podobě odpadních vod ze společnosti Energoaqua. První úhyn ryb ve velkém rozsahu zaregistrovali rybáři v neděli 20. září 2020 v poledne v Hustopečích nad Bečvou, právě u zdejšího mostu na úseku 250 metrů vytáhli už ten den půl tuny uhynulých ryb. Havárie nakonec zasáhla až 40 kilometrů toku, do kafilérie bylo tehdy odvezeno přibližně 40 tun ryb, což je v přepočtu odhadem možná až 80.000 ryb. Jejich počet je však podstatně vyšší, řada ryb byla ponechána svému osudu.

Do obnovy života v řece se pustili rybáři už v roce 2020, kdy vysadili v Bečvě desítky tisíc ostroretek, parem či jelce jesena, v dalších letech Bečva díky jejich péči ožila dalšími vysazenými rybami. K zarybnění řeky kromě státu významně pomohli dárci z celé republiky. Ve veřejné sbírce věnovali 1,8 milionu korun. Stát přispěl i letos, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na konci loňského roku uvedl, že na letošní rok uvolní resort na zarybnění dalších 750.000 korun.

 

Podíl
Exit mobile version