Komerční prezentace Aktual.: 14.01.2025 16:08

Praha – Nové rámcové vzdělávací programy (RVP) představují podle odborníků krok správným směrem, jejich úspěch bude ale záviset na kvalitním zavedení do praxe a podpoře učitelů. Experti, které oslovila ČTK, uvedli, že důležitou roli sehraje pilotní ověřování a následné vyhodnocení, které umožní upravit případné nedostatky. Změny ve výuce, které dnes novinářům představil ministr školství Mikuláš Bek (STAN), mají za cíl propojit teoretické znalosti s praktickými dovednostmi využitelnými v běžném životě.

Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy (PedF UK) reformu vítá, ale kritizuje, že se nepodílela na jejím vzniku. Děkan fakulty Antonín Jančařík označil nevyužití odborného potenciálu univerzit za promarněnou příležitost a zdůraznil, že fakulta je připravena podpořit školy při zavádění RVP. „Zarážející je, že instituce, která vzdělává budoucí učitele, nebyla součástí přípravy revidovaných RVP,“ uvedl.

Lucie Slejšková z neziskové organizace EDUin hodnotí schválení RVP jako pozitivní krok, ale zároveň upozornila na to, že některé části plánu je třeba ještě upravit. „Důležité je, jak bude pilotní ověřování nastaveno, a to nejen pro školy, které již inovativně pracují, ale i pro běžné školy, které mají nižší výkonnost nebo vyšší podíl dětí se specifickými potřebami. To se odráží v nutnosti jasně specifikovat očekávané výsledky učení, aby školy mohly správně hodnotit pokrok žáků,“ řekla ČTK.

Úspěch reformy bude podle Slejškové záviset na tom, jestli učitelé dostanou více prostoru k rozvoji gramotností a kompetencí žáků. „Pokud reforma přinese skutečnou změnu, musí učitelé získat dlouhodobou podporu, nikoli jen jednorázová školení,“ míní. Uvedla, že úspěch nezáleží pouze na změně obsahu, ale na tom, jak se nový přístup skutečně projeví ve způsobu výuky.

Své obavy vyjádřil i Dominik Dvořák, vědecký pracovník Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání PedF UK, který zdůraznil důležitost dlouhodobého výzkumu. „Soustředíme se na analýzu revize a její vliv na budoucí kurikulum. Věříme, že systematický výzkum je nezbytný pro trvale udržitelný rozvoj vzdělávacího systému,“ popsal.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc považuje současnou podobu revize za podklad pro pilotní ověřování, které by mělo pomoci odhalit nedostatky. „V okamžiku náběhu je třeba přesvědčit pedagogickou veřejnost o významu této změny, aby nezůstala na papíře, ale zlepšila kvalitu vzdělávání v našich školách,“ řekl.

Nové RVP pro základní a mateřské školy mají za cíl zlepšit výuku, propojit znalosti s dovednostmi a hodnotami, a snížit nerovnosti v českém vzdělávacím systému. Změny zahrnují například povinnou výuku angličtiny od první třídy a vyšší požadavky na úroveň angličtiny a matematiky na konci základní školy. Školy mohou začít vyučovat podle nových programů dobrovolně od příštího školního roku, povinně je zavedou od září 2027.

Podíl
Exit mobile version