Komerční prezentace Aktualizace: 5.04.2024 14:09

Praha – Saharský prach, který se během Velikonoc dostal i do Česka, měl vliv i na výkon solárních elektráren. Prachem pokryté panely mohly mít podle expertů omezenou výkonnost i několik dní. Řešením přitom nebylo ani mechanické očištění zařízení, protože to by je mohlo poškodit. Vyplývá to z komentářů oborových odborníků. Nyní by měla být většina zařízení díky dešti bez prachu. Saharský prach by mohl proudit do Česka i v příštích dnech, podle předpovědí meteorologů by to však už nemělo být v takové míře jako minulý týden.

„Saharský prach určitě na výkon fotovoltaických elektráren nějaký vliv měl,“ uvedl výkonný ředitel S-Power Energies Martin Oravský. Míru omezení výkonu ale podle něj lze vyčíslit jen velmi těžko. „Už proto, že ve dnech, kdy k nám prach dovál, nebylo slunečné počasí, takže ani za normálních podmínek by fotovoltaiky příliš nevyráběly. A posléze je to čistě o tom, kdy zaprší, aby se panely znovu očistily,“ podotkl. Ve většině Česka podle něj už prach z panelů nejspíš smyl déšť.

Vliv prachu ze Sahary na výrobu z fotovoltaik připustil i šéf Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa. „Nic to nemění na skutečnosti, že solární elektrárny společně s větrnými dodávají ze všech nově stavěných zdrojů tu nejlevnější elektřinu,“ dodal Chalupa. Připomněl, že pro stabilitu soustavy s proměnlivou spotřebou a výrobou jsou tu vedle předpovědi počasí dispečinky, řiditelné elektrárny a také možnost řídit spotřebu přímo u zákazníků. Podle předsedy Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleše Hradeckého o Velikonocích nešlo o zásadní ovlivnění výroby v celoročním součtu.

Všichni se ovšem shodli na tom, že v současnosti už by měl být prach z panelů díky dešti z uplynulých dnů pryč. Oravský v této souvislosti varoval před snahou mechanicky očistit zařízení. „To by v povrchu panelu mohlo způsobit mikrotrhliny, které by pak snižovaly výkon,“ upozornil.

Prachové částice ze Sahary zasáhly o Velikonocích většinu území pevninské Evropy včetně Česka. Podle Českého hydrometeorologického ústavu byla jejich koncentrace v ovzduší ve dnech 30. března až 2. dubna natolik vysoká, že byly na některých místech i vyhlašovány smogové situace. Jeho množství bylo podle ústavu ojedinělé, většinou se prach pohybuje ve vyšších vrstvách atmosféry.

Podíl
Exit mobile version