Komerční prezentace Aktualizace: 24.07.2024 13:45

Berlín – Německý sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz se chce příští rok na podzim ucházet o znovuzvolení. Dnes to řekl novinářům. Scholzova vláda je ale v Německu velmi nepopulární a sociální demokracie (SPD) je v průzkumech veřejného mínění až třetí za opoziční konzervativní unií CDU/CSU a pravicově populistickou Alternativou pro Německo (AfD). Podle Scholze je další pomoc Ukrajině včetně zbrojních dodávek důležitá, zároveň je třeba podpořit procesy, které mohou vést k mírovým jednáním.

Scholz řekl, že chce znovu být kancléřem. SPD zatím svého kandidáta pro spolkové volby na podzim příštího roku neurčila, podle Scholze je ale strana velmi jednotná. „Jsme pevně rozhodnuti jít společně do dalších voleb a ty volby vyhrát,“ řekl kancléř.

Průzkumy ale SPD nepřejí, v poslední sondáži agentury INSA získala okolo 15 procent hlasů, zatímco unie CDU/CSU obdržela 31 procent a AfD 17 procent. V červnových volbách do Evropského parlamentu skončila SPD třetí za CDU/CSU a AfD.

Volby do Spolkového sněmu by se v Německu mohly konat 28. září 2025, jak navrhla vláda. S návrhem musí ještě souhlasit prezident Frank-Walter Steinmeier.

Scholz slíbil Ukrajině další pomoc a podpořil i cesty k mírovému jednání

Ukrajina, která se přes dva roky brání ruské invazi, může nadále počítat s německou podporou, a to včetně zbrojních dodávek. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil spolkový kancléř Olaf Scholz, který zároveň podpořil cesty vedoucí k mírovým jednáním.

„Ukrajině budeme nadále pomáhat,“ řekl Scholz, podle kterého Ukrajina potřebuje širokou podporu. „Zároveň ale musíme podpořit i procesy, které otevřou možnosti k diplomatickým jednáním,“ poznamenal o možném mírovém vyjednávání.

Kancléř opakovaně zdůrazňuje, že Německo je po USA největším poskytovatelem pomoci napadené Ukrajině a že i přes dodávky zbraní dbá Berlín na to, aby do války nebyl zavlečen. To zopakoval i dnes, když řekl, že všechna rozhodnutí Německo dělá tak, aby se konflikt nevyhrotil.

Z důvodu možné eskalace Německo odmítlo Ukrajině poskytnout střely s plochou dráhou letu Taurus, o které má Kyjev zájem. Podle Scholzových dřívějších prohlášení by tyto zbraně s doletem až 500 kilometrů zvýšily riziko zatažení Německa do války, protože by to znamenalo zapojení německých vojáků do kontroly cílů.

Podíl
Exit mobile version