Komerční prezentace Aktualizace: 30.07.2024 15:06

Paříž – Barbora Seemanová se nakonec na olympijských hrách v Paříži postaví na start večerního semifinále kraulařské stovky. Den po účasti ve finále dvojnásobné trati skončila v rozplavbách sedmnáctá, následně ale ze semifinálové startovní listiny zmizelo jméno odhlášené Kanaďanky Margaret Mac Neilové a česká plavkyně se posunula na uvolněné místo. Daniel Gracík z rozplaveb v téže disciplíně nepostoupil, obsadil 39. pozici.

Seemanová, která v pondělí večer skončila ve finále dvojnásobné trati šestá, získala na kraulařské stovce zlato na červnovém mistrovství Evropy v Bělehradu. Finálový triumf tam navíc ozdobila vylepšením českého rekordu na 53,50.

Za tím v Paříži zaostala o 1,16 sekundy, k postupu do večerního bloku jí chybělo rovných pět desetin. Šestnáctá Mac Neilová se ale ze semifinále odhlásila, přičemž důvod pořadatelé neuvedli, a její místo zaujala česká plavkyně jakožto první náhradnice.

Rozplavby ovládla třicetiletá Švédka Sarah Sjöströmová. Světová rekordmanka a čtrnáctinásobná mistryně světa se jako jediná dostala pod 53 sekund.

Čtyřiadvacetiletá Seemanová nastoupí v 21:33 v úvodním semifinále v krajní osmé dráze. Jejím posledním vystoupením na olympijských hrách ve Francii pak bude páteční polohový závod na 200 metrů.

Devatenáctiletému Gracíkovi chyběla k postupu do semifinále sekunda a 24 setin, musel by výrazně vylepšit vlastní český rekord. Dohmátl v čase 49,65, jeho rekordní výkon z květnového mítinku v Londýně má hodnotu 48,93.

Na poslední postupové šestnácté místo bylo v Paříži třeba uplavat dva bazény za 48,41. Nejrychlejší Jack Alexy, člen zlaté štafety USA na 4×100 metrů, to zvládl za 47,57.

Český reprezentant nebyl spokojený. „Hlavně z toho důvodu, že jsem byl hodně daleko za svým nejlepším osobním časem. Je to hlavně z důvodu toho, že hned po příjezdu jsem onemocněl, takže jsem z toho naprosto vypadl. Pořádně jsem byl plavat včera. Nechci se na to vymlouvat, ale je to určitě znát,“ řekl. Úvod olympiády strávil na izolaci s nateklými mandlemi a uzlinami na krku, kašlem, bolestí hlavy a lehkou teplotou.

Gracík v minulosti vozil medaile z juniorských šampionátů, letos se na seniorském ME v Bělehradu blýskl bronzem na 50 metrů motýlek. V Paříži bude jeho hlavní disciplínou motýlkářská stovka, která je v La Défense Areně na programu v pátek.