Aktualizace: 26.03.2024 13:59
Praha – Současná bezpečnostní situace je podle ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky nejvážnější od druhé světové války. To, co dělají ruští vojáci na Ukrajině nebo palestinští teroristé v Izraeli, by bez milosti udělali také u nás, řekl novinářům po dnešním jednání s prezidentem Petrem Pavlem v pražském sídle kontrarozvědky. Zdůraznil, že je potřeba být připravený současným rizikům čelit.
Koudelka řekl, že by bylo chybou považovat konflikty na Ukrajině či v Gaze za něco, co se nás týká jen okrajově, případně vůbec. „Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy včetně ČR,“ uvedl. Mezi hrozbami zmínil i možnost návratu islámského terorismu do Evropy. „Riziko nemůžeme podceňovat, i když nedisponujeme žádnou konkrétní informací o přímém ohrožení bezpečnosti ČR,“ řekl Koudelka.
Pavel po schůzce s Koudelkou a vedením BIS uvedl, že v aktuální bezpečnostní situaci je role tajných služeb zásadní. „Nynější bezpečnostní situaci bychom určitě neoznačili jako bezproblémovou a výhled do budoucna není nijak optimistický. Dá se předpokládat, že se bude ještě komplikovat,“ konstatoval Pavel. Tajné služby v Česku podle něj fungují tak, jak se v zavedené demokracii sluší.
Pavel ocenil, že tajné služby poskytují zákonným adresátům objektivní informace a analýzy nezatížené politickou zakázkou. Umožňují tím podle něj informovaná rozhodnutí státu. Vyzdvihl také, že mají důvěru u českých partnerů v zahraničí. „Je to mimořádně důležitá věc, spolupráce mezi tajnými službami a výměna informací nejsou možné bez naprosté důvěry,“ podotkl.
„Má naprostou pravdu,“ řekl ke Koudelkovým výrokům na dotaz ČTK při návštěvě Slovinska ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). „První věta bezpečnostní strategie, kterou přijala loni vláda, zní ‚Česko není v bezpečí‘. Je to prostě tak. Žijeme ve složitém světě, proto naše vláda brání bezpečnost českých občanů a Evropy,“ poznamenal.
Pavel je prvním prezidentem po 26 letech, který do sídla BIS dorazil. Předtím to byl v roce 1998 Václav Havel. Pavel konstatoval, že tuto informaci nepřijal s velkým překvapením. Návštěvu však ve své pozici považuje za standardní, protože prezident musí mít nejlepší možné informace. Předchozí prezident Miloš Zeman byl k BIS velmi kritický, Pavel ocenil nynější návrat k normálnímu vztahu Hradu s kontrarozvědkou.
Na síti X později označil Pavel svou návštěvu především za obnovení standardních vztahů mezi prezidentem a bezpečnostními službami . „V následujících měsících postupně navštívím všechny služby,“ uvedl. Dalšími českými tajnými službami jsou Vojenské zpravodajství (VZ) a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI).
Pavel dnes jednal nejprve samostatně s Koudelkou, potom hovořil i s širším vedením BIS. Mluvili o všech aktuálních bezpečnostních otázkách, ale třeba i o dezinformacích. Pracovně se Koudelka s Pavlem vídají častěji. „Setkáváme se vždy, kdy je to potřeba, jednání jsou vždy velmi profesionální a velmi příjemná,“ řekl Koudelka.
Pavel dnes poděkoval za práci všem mužům a ženám v BIS. „Za to, jak náročnou práci ve prospěch bezpečnosti této země dělají. Chtěl bych jim popřát, aby se jim dařilo nejméně tak jako dosud,“ řekl. Koudelka doplnil, že BIS pracuje s maximálním úsilím, aby bezpečnost ČR ochránila. Ocenil především práci zpravodajských důstojnic, které těžkou práci spojují s péčí o rodinu. „Přál bych si, až budu končit na místě ředitele BIS, aby mě vystřídala žena,“ uvedl.
Kolář není podle šéfa BIS bezpečnostním rizikem pro Pavla či ČR
Bývalý poradce prezidenta Petr Kolář není bezpečnostním rizikem pro prezidenta ani pro Českou republiku, řekl po jednání s prezidentem Pavlem novinářům šéf BIS Koudelka. Prověrku ke své nynější činnosti nepotřebuje, protože nepřichází do styku s utajovanými informacemi, doplnil Koudelka.
Bývalý diplomat Kolář skončil v lednu v pozici Pavlova poradce, pokračuje ale v expertním zahraničněpolitickém poradním týmu. Český rozhlas Radiožurnál v prosinci informoval, že Kolář nebude mít prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Žádost o ni sice odeslal, Kancelář prezidenta republiky (KPR) ale rozhodla, že ji ke své činnosti na Hradě nepotřebuje. Zdůvodnila to tím, že pro Kolářovu činnost není nezbytné, aby se seznamoval s utajovanými informacemi. Kolář tehdy v reakci na to uvedl, že jej rozhodnutí mrzí, ale nezbývá mu než ho respektovat.
Koudelka dnes řekl, že ze zákonné působnosti BIS nemá informaci, podle které by byl Kolář pro ČR nebo prezidenta bezpečnostním rizikem. „Nemám ji a nikdy jsem ji neměl,“ uvedl. Kolář podle něj získal velmi dobré kontakty na osobnosti v západních zemích, kterých využívá. Prověrku podle Koudelky nyní nepotřebuje. „Povaha jeho práce je taková, že se nesetkává s utajovanými informacemi. Pokud by se to změnilo, pak o ni požádá a bude na NBÚ, jestli ji vydá,“ dodal šéf BIS.
Kolář byl v minulosti velvyslancem v Rusku a v USA, nyní pracuje mimo jiné pro zbrojařský holding Colt CZ Group. S prezidentem Pavlem spolupracoval už před jeho zvolením do čela státu, radil mu hlavně v zahraničněpolitických otázkách.