Aktual.: 2.12.2024 14:38
Moskva – Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó dnes v Moskvě na úvod jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem podle agentury MTI řekl, že maďarská vláda musí zvýšit úsilí o dosažení míru, protože jako nikdy dříve stoupá riziko eskalace války na Ukrajině. V Moskvě jednal také s místopředsedou ruské vlády Alexandrem Novakem a šéfy velkých ruských energetických společností o řešení problému, který pro země střední a východní Evropy představují americké sankce uvalené na Gazprombank. Přes tuto banku se totiž uskutečňovaly platby za ruský zemní plyn.
„Dobrou zprávou je, že ruští partneři nás ujistili, že jsou plně odhodláni a mají zájem zachovat spolupráci a kontinuitu dodávek,“ napsal maďarský ministr na facebooku. Dodal, že další podrobnosti budou brzy následovat.
Ruský plynárenský gigant Gazprom v říjnu podepsal s Maďarskem memorandum o možném zvýšení prodeje plynu. V týž den Szijjártó vystoupil na ruském energetickém fóru v Petrohradu a vyslovil se pro zachování spolupráce s Moskvou v oblasti ropy, plynu a jaderné energetiky. Maďarsko je podle ministra spokojeno se spoluprací s Gazpromem, od kterého odebere letos 6,7 miliardy metrů krychlových plynu, a také plánuje dovézt z Ruska ropovodem Družba přibližně pět milionů tun ropy.
Maďarsko jako jeden z mála členů Severoatlantické aliance a Evropské unie pokračuje ve stycích s ruským vedením navzdory vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, která se už déle než tisíc dnů brání ruské agresi. Na rozdíl od jiných západních zemí Budapešť ani neposkytuje Ukrajině vojenskou pomoc.
Budapešť 1. července převzala půlroční předsednictví v Radě EU. Maďarský premiér Viktor Orbán se vzápětí stal terčem kritiky kvůli své návštěvě u ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci cesty, kterou označil za „mírovou misi“. Představitelé unie uvedli, že ke své cestě neměl mandát EU, a jednalo se tak o dvoustranná jednání. Maďarsko rovněž opakovaně blokovalo pomoc Evropské unie Ukrajině.
Rusko je ochotno posoudit iniciativy ohledně Ukrajiny vedené upřímnou touhou po míru, řekl Lavrov svému hostu podle agentury TASS. „Momentálně je hodně iniciativ, které předkládají různé země na různých kontinentech a které jsou vedeny upřímnou touhou obnovit mír. Nedávná mírová mise premiéra je jedním z příkladů takových iniciativ, jako i celá řada jiných, včetně čínsko-brazilské, jihoafrické a arabské. Jsme připraveni je všechny posoudit,“ prohlásil Lavrov podle TASS. Státní agentura se odvolala na videozáznam zveřejněný maďarskou stranou na facebooku, který je v Rusku zakázán.
„Došlo k mnoha nebezpečným a nezodpovědným rozhodnutím v nedávné minulosti, a to pro zemi sousedící s Ukrajinou, jako je Maďarsko, představuje zvláštní ohrožení,“ řekl Szijjártó na úvod jednání s Lavrovem podle agentury MTI. Uplynulých tisíc dnů války podle ministra dokázalo, že válka nemá řešení na bojišti a může skončit jedině jednáním, kvůli kterým musí zůstat otevřené diplomatické kanály. „Ti, kteří uzavírají tyto diplomatické kanály nebo útočí na ty, kteří je chtějí nechat otevřené, ve skutečnosti nechtějí mír,“ řekl.