Komerční prezentace Aktualizace: 23.03.2024 15:42

Káhira – Dlouhá fronta zablokovaných nákladních aut s humanitární pomocí na egyptské straně hranice s Pásmem Gazy, kde lidé čelí hladu, je morální nehoráznost. Podle agentury Reuters to dnes řekl generální tajemník OSN António Guterres při návštěvě hraničního přechodu Rafáh.

Je načase, aby se Izrael zavázal k neomezenému přísunu humanitární pomoci do celého Pásma Gazy, řekl Guterres. Také vyzval k propuštění izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze. Podle Guterrese rovněž existuje jasná mezinárodní shoda na tom, že jakýkoli pozemní útok na město Rafáh na jihu Gazy by způsobil humanitární katastrofu.

OSN bude nadále spolupracovat s Egyptem na „zefektivnění toku pomoci“ do Gazy, řekl Guterres novinářům před branou hraničního přechodu Rafáh, který je pro dodávky vstupním bodem. „Tady z tohoto přechodu vidíme, jak je to všechno srdcervoucí a bezcitné. Dlouhá řada zablokovaných kamionů s humanitární pomocí na jedné straně brány, dlouhý stín hladu na straně druhé,“ řekl Guterres, podle kterého je situace víc než tragická, je „morálně nehorázná“.

Izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac dnes po Guterresově zastávce u hranic s Egyptem prohlásil, že OSN se stala „antisemitským a protiizraelským orgánem, který poskytuje útočiště teroru a dodává mu odvahu“. Obvinil Guterrese, že dnes stál na Rafáhu a „obvinil Izrael z humanitární situace v Gaze, aniž by jakkoli odsoudil teroristy z Hamásu a ISIS, kteří rabují humanitární pomoc“ či úřad OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA, který podle Kace s teroristy spolupracuje. Také Guterrese obvinil z toho, že nevyzval k bezpodmínečnému propuštění izraelských rukojmí, což ale šéf OSN učinil.

Guterresova návštěva přichází v době, kdy Izrael čelí celosvětovému tlaku, aby do Gazy, která je zdevastovaná více než pět měsíců trvající válkou mezi Izraelem a radikálním hnutím Hamás, vpustil více humanitární pomoci.

Izrael hrozí zahájením rozsáhlé vojenské operace ve městě Rafáh, které leží hned za hranicí s Egyptem na jihu Pásma Gazy, a to navzdory mezinárodním výzvám proti takovému útoku. Většina z 2,3 milionu obyvatel Gazy se ukrývá v okolí Rafáhu. Ačkoli jsou podmínky na severu pásma horší, situace civilistů na celém území se s pokračujícím konfliktem prudce zhoršila.

Před zastávkou na hranicích, kde se setkal s humanitárními pracovníky OSN, Guterres navštívil místo na severu egyptského Sinaje, kam je dodávána a kde je skladována velká část mezinárodní pomoci pro Gazu. Regionální úřady při té příležitosti uvedly, že tam čeká přibližně 7000 nákladních automobilů, ale že inspekční postupy požadované Izraelem tok pomoci brzdí.

Vzhledem k tomu, že naděje na příměří v Gaze během muslimského postního měsíce ramadánu slábnou a humanitární situace v Gaze je stále zoufalejší, snaží se Spojené státy a další země využít k dodávkám leteckou dopravu a lodě. Humanitární pracovníci však tvrdí, že do Gazy se dostává jen asi pětina potřebného množství zásob a že jediným způsobem, jak uspokojit potřeby, je rychle urychlit dodávky po silnici.

Izrael, který slíbil zničit Hamás a obává se, že palestinská militantní skupina odkloní pomoc, nechal uzavřené všechny pozemní přechody do Gazy kromě jednoho. Popírá také obvinění Egypta a humanitárních agentur OSN, že dodávky humanitární pomoci zdržuje.

Podle místních zdravotnických úřadů, které kontroluje Hamás, bylo v důsledku izraelské vojenské ofenzivy v Gaze zabito více než 32.000 lidí, z toho mnoho žen a dětí. Izrael zahájil útok v reakci na teroristický útok Hamásu z loňského října, při kterém bylo podle izraelských údajů zabito přibližně 1200 lidí a více než 250 jich bylo vzato jako rukojmí.

Podíl
Exit mobile version