Aktual.: 1.05.2025 12:38
Kyjev/Washington – Za důležitý milník v partnerství Ukrajiny a Spojených států označil dnes ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha dohodu o vytvoření společného investičního fondu obnovy, která poskytne Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Americký ministr financí Scott Bessent pak podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že prezidentovi USA Donaldu Trumpovi umožní vyjednávat z pevnější pozice s Ruskem, které už přes tři roky vede proti Ukrajině válku.
„Jde o důležitý milník v ukrajinsko-americkém strategickém partnerství, jehož cílem je posílení ukrajinské ekonomiky a bezpečnosti,“ napsal s odkazem na dohodu Sybiha, který o ní informoval šéfku diplomacie Evropské unie Kaju Kallasovou. Ve svém příspěvku rovněž uvedl, že s Kallasovou mimo jiné hovořil o „nedávném diplomatickém úsilí a nadcházejících krocích, které mají vést k dosažení spravedlivého a trvalého míru“.
Bessent v rozhovoru s Fox Business dohodu o nerostných surovinách označil za plnohodnotné ekonomické partnerství. Úmluva podle něj „ukáže ruskému vedení, že mezi ukrajinským a americkým lidem, mezi našimi cíli, není žádný rozdíl“.
„Sdíleli jsme rovněž aktuální informace o přípravách návštěvy ministrů zahraničí Evropské unie na Ukrajině 9. května,“ napsal také Sybiha. Podrobnosti k chystané cestě neuvedl. Server Politico už dříve napsal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval na 9. května evropské činitele do Kyjeva, přičemž datum vybral s ohledem na den, kdy si Rusko připomíná konec druhé světové války.
Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly dohodu o vytvoření společného investičního fondu určeného na obnovu Ukrajiny. Spojeným státům dá privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu.
Washington a Kyjev podepsaly dohodu o využití ukrajinských přírodních zdrojů
Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly dohodu o vytvoření společného investičního fondu pro obnovu, oznámilo americké ministerstvo financí. Dohoda podle médií poskytne Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Spojeným státům dá privilegovaný přístup k novým investičním projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, uvedla agentura Bloomberg.
Američany při podpisu dokumentu zastupoval ministr financí Scott Bessent, Ukrajince ministryně hospodářství a vicepremiérka Julija Svyrydenková. Dohoda je podle Bessenta signálem Rusku, že americká administrativa je odhodlána usilovat o mírový proces zaměřený na „svobodnou, suverénní a prosperující Ukrajinu“.
Bessent zdůraznil, že žádnému státu či osobě, které financovaly či zásobovaly „ruskou válečnou mašinerii“ nebude umožněno mít prospěch z obnovy Ukrajiny. „Jak prezident řekl, Spojené státy jsou odhodlány pomoci ukončit tuto krutou a nesmyslnou válku,“ uvedl Bessent v prohlášení.
Lipavský: Dohoda s USA je důkazem připravenosti Ukrajiny na mírová jednání
Podpis dohody o minerálech mezi Spojenými státy a Ukrajinou je podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) dalším důkazem, že Ukrajina je skutečně připravena na mírová jednání. Naopak Rusko se dál vykrucuje a nereaguje na americkou snahu válku ukončit, řekl dnes Lipavský ČTK.
„Podpis dohody o minerálech je dalším důkazem, že Ukrajina je skutečně připravena na mírová jednání. Brzy to bude již 50 dnů, co přijala americký návrh na příměří,“ uvedl ministr. Naopak Rusko se podle něj dál vykrucuje a nereaguje na americkou snahu válku ukončit. „Míč je na jejich straně,“ dodal Lipavský.
Podle Svyrydenkové budou Spojené státy do fondu přispívat a kromě přímých finančních příspěvků mohou také poskytnout novou pomoc. Jako příklad uvedla systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu, píše agentura Reuters. Ta zveřejnila návrh dohody ještě před oficiálním oznámením s tím, že podle návrhu Ukrajina dosáhla zrušení amerického požadavku, aby Spojeným státům zaplatila i vojenskou pomoc z minulosti. Návrh také neuváděl žádné konkrétní bezpečnostní záruky Spojených států pro Ukrajinu, což byl naopak jeden z hlavních původních cílů Kyjeva.
Stanice CNN upozornila, že detaily dohody nebyly zveřejněny. Ukrajinská vicepremiérka ale podle listu Financial Times (FT) na síti X vyjmenovala několik klíčových ustanovení dohody. Podle Svyrydenkové tak vlastnictví a kontrola nad všemi ukrajinskými zdroji budou v rukou Kyjeva. „Firmy jako Ukrnafta nebo Enerhoatom zůstávají ve vlastnictví státu,“ píše Svyrydenková.
Ukrajina také podle ní rozhodne, jaké přírodní zdroje se budou těžit a mezi signatáři dohody bude rovnoprávné partnerství. „Fond vznikne v poměru 50/50. Budeme ho spravovat společně s USA. Ani jedna ze stran nebude mít dominantní hlas,“ dodala Svyrydenková. Financial Times k tomuto bodu poznamenal, že jde o ústupek ze strany Washingtonu, který dříve požadoval rozsáhlou kontrolu nad ukrajinskými přírodními zdroji.
Fond má podle FT investovat do těžby strategických nerostů, ropy a plynu, stejně jako do související infrastruktury a zpracování, přičemž o projektech rozhodnou společně USA a Ukrajina.
„Očekáváme, že po dobu prvních deseti let nebudou zisky a výnosy fondu rozděleny, ale budou moci být investovány pouze na Ukrajině – do nových projektů nebo obnovy. Tyto podmínky budou dále projednávány,“ uvádí Svyrydenková. Dohoda je podle ní v souladu s ukrajinskou ústavou a nemění nic na cestě Ukrajiny k evropské integraci. V Kyjevě se dříve objevily obavy, zda dohoda nenaruší suverenitu Ukrajiny a její cestu k členství v Evropské unii. Dohodu musí podle vicepremiérky ratifikovat ukrajinský parlament.
Podle návrhu, který zveřejnil Reuters, dává dohoda Spojeným státům přednostní přístup k novým ukrajinským kontraktům týkajících se přírodních zdrojů, Spojené státy nicméně automaticky nezískají podíl na ukrajinském nerostném bohatství ani na jeho plynárenské infrastruktuře. Návrh stanoví vytvoření společného americko-ukrajinského fondu pro obnovu, který bude dostávat 50 procent zisků a licenčních poplatků plynoucích ukrajinskému státu z nových povolení k těžbě přírodních zdrojů v zemi. Jakákoliv budoucí vojenská pomoc Spojených států Ukrajině se bude započítávat jako americký příspěvek do společného fondu.
Americký prezident Donald Trump, který se zdráhá nabídnout Ukrajině bezpečnostní záruky a odmítá její aspiraci na vstup do NATO, ve středu prohlásil, že americká přítomnost na Ukrajině by této zemi prospěla, uvedla agentura AFP. „Myslím, že americká přítomnost udrží mnoho špatných aktérů mimo zemi, nebo rozhodně mimo oblast, kde budeme těžit,“ řekl šéf Bílého domu na zasedání kabinetu. Při jiné příležitosti podle AFP odvětil na dotaz, zda by tato dohoda mohla „zbrzdit“ ruského prezidenta Vladimira Putina: „No, mohla by.“
Dohoda byla předmětem dlouhého vyjednávání. K jejímu uzavření byly Washington a Kyjev blízko už v únoru. Z podpisu ale sešlo kvůli emotivní roztržce mezi Trumpem, jeho viceprezidentem J. D. Vancem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě. Agentura AFP už dříve napsala, že Trump chtěl, aby dohoda byla kompenzací za pomoc, kterou Ukrajině poskytl jeho předchůdce Joe Biden. Ukrajina se ruské vojenské invazi brání už více než tři roky.
Ukrajina zveřejnila text dohody s USA, zmiňuje šest desítek minerálů
Ukrajinská vláda zveřejnila text dohody mezi Spojenými státy a Ukrajinou o vzniku společného investičního fondu obnovy, který poskytne Američanům přístup k ukrajinským přírodním zdrojům. Dokument zmiňuje ukrajinské zásoby a ložiska přes pěti desítek nerostů a ropy či zemního plynu. Konkrétní bezpečnostní záruky však Ukrajině neposkytuje, podotkl list The Kyiv Independent.
Dohoda zmiňuje možnou budoucí americkou vojenskou pomoc zemi, která se už přes tři roky brání ruské vojenské agresi. Pokud by k ní Washington přistoupil, započítala by se jako americký příspěvek do fondu. „Pokud po datu účinnosti vláda Spojených států poskytne vládě Ukrajiny novou vojenskou pomoc v jakékoli formě (včetně darování zbraňových systémů, munice, technologií nebo výcviku), bude kapitálový vklad amerického partnera považován za navýšený o odhadovanou hodnotu takové vojenské pomoci,“ stojí v dokumentu.
Text dohody nezahrnuje předchozí požadavek administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa na zpětnou kompenzaci za dosavadní podporu Ukrajině. Ukrajincům se také podařilo odstranit z vyjednané dohody formulace, které by zkomplikovaly jednání Kyjeva s Evropskou unií, podotkl list Financial Times. „Pokud po podpisu této dohody bude muset Ukrajina převzít další závazky související s jejím přistoupením k EU… strany se v dobré víře poradí a vyjednají, aby v případě potřeby přijaly úpravy,“ stojí v dohodě.
Web Ukrajinska pravda upozorňuje, že dohoda nestaví Ukrajinu pod jurisdikci USA – případné spory mají být řešeny prostřednictvím konzultací. Úmluva ale zároveň neobsahuje konkrétní bezpečnostní záruky USA vůči Ukrajině, o což usiloval Kyjev.
Bilaterální dohoda, kterou ve středu ve Washingtonu podepsal americký ministr financí Scott Bessent a ukrajinská vicepremiérka Julija Svyrydenková, podle webu Ukrajinska pravda stanoví rámec pro spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti rozvoje týkajícího se kriticky důležitých minerálů či prodeje nerostných surovin. Výslovně vyjmenovává kromě ropy a plynu asi pět desítek nerostů, které se nacházejí na ukrajinském území, včetně hliníku, grafitu, lithia nebo uranu.
Předchozí návrhy dohody někteří považovali za zneužívání ukrajinských přírodních zdrojů, institucí a infrastruktury, tato verze se zdá být pro Kyjev mnohem výhodnější, píše The Kyiv Independent. Svyrydenková po podpisu dohody na síti X napsala, že vlastnictví a kontrola nad všemi ukrajinskými zdroji budou v rukou Kyjeva a mezi signatáři bude rovnoprávné partnerství. „Fond vznikne v poměru 50/50. Budeme ho spravovat společně s USA. Ani jedna ze stran nebude mít dominantní hlas,“ dodala Svyrydenková.
Několik otázek zůstává v dokumentu neupřesněných, napsala Ukrajinska pravda, která dodala, že řadu detailů má pojednat technická dohoda, která se teprve chystá a zatím není připravena k podpisu. Podepsaná dohoda například nezmiňuje údajný závazek USA zdržet se příjmů z fondu po dobu deseti let a místo toho znovu investovat 100 procent zisku do obnovy Ukrajiny, píše Ukrajinska pravda.