Aktual.: 4.11.2024 16:47
Brusel – Evropská unie bez ohledu na výsledek amerických prezidentských voleb nabízí Spojeným státům spolupráci a partnerství, na druhou stranu ale musí rovněž hájit své zájmy. Během dnešního slyšení před výbory Evropského parlamentu to prohlásil slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič, který má mít na starosti obchod a hospodářskou bezpečnost. Společně se zástupcem Malty Glennem Micallefem patří 58letý politik mezi první navržené členy EK, kteří podstupují takzvaná grilování před europoslanci. Českého kandidáta Jozefa Síkelu, který má mít na starosti mezinárodní partnerství, čeká podobné slyšení ve středu 6. listopadu odpoledne.
Slovenský kandidát, který je členem Evropské komise již od roku 2009, nejprve přednesl patnáctiminutový úvodní projev. Následně mu postupně kladli otázky europoslanci z jednotlivých politických skupin v EP. Otázka mohla být pouze minutová a odpověď dvouminutová, což vzhledem k obtížnosti témat, o kterých Šefčovič hovořil, bylo často obtížné dodržet.
„Bez ohledu na výsledek amerických voleb přijdu s nabídkou spolupráce. Zároveň ale budu připraven postavit se za náš zájem, jestliže budeme čelit nějakému znepokojivému scénáři,“ reagoval Šefčovič na jeden z dotazů. Znepokojivým scénářem, na který se Brusel podle expertů připravuje, by mohl být návrat Donalda Trumpa do prezidentského křesla. Republikánský kandidát totiž mimo jiné pohrozil zvýšením amerických cel na veškeré dovážené zboží.
Slovenský kandidát hovořil rovněž o posílení konkurenceschopnosti EU a snížení administrativní zátěže uvalené na evropské firmy. Hájil také zavedení sankcí vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu a zopakoval, že Evropská unie bude podporovat Kyjev tak dlouho, jak to bude potřeba.
Slyšení před europoslanci jsou tříhodinová a odehrávají se před jednotlivými výbory EP podle toho, jaké má mít daný eurokomisař na starosti portfolio. Někdy jde o oblast velmi rozsáhlou, proto se slyšení účastní europoslanci z několika výborů najednou. Například Šefčovič předstoupil před europoslance z Výboru pro mezinárodní obchod (INTA) a Výboru pro ústavní záležitosti (AFCO).
Po skončení každého slyšení výbor či výbory vyhodnotí, jak kandidáti uspěli. Evropský parlament následně bude hlasovat o sboru komisařů jako celku. Očekává se, že se tak stane na plenárním zasedání ve Štrasburku, které začne v pondělí 25. listopadu. Takzvaným grilováním ale v minulosti vždy nejméně jeden komisař neprošel, naposledy v roce 2019 to byli dokonce tři kandidáti. Proto je možné, že nová unijní exekutiva nastoupí do funkce případně až 1. ledna příštího roku.