Komerční prezentace Aktual.: 4.07.2025 15:22
Brusel – Europoslanci z frakce Evropské lidové strany (EPP), která je největší v Evropském parlamentu, nepodpoří vyslovení nedůvěry Ursule von der Leyenové a její Evropské komisi, uvedl jejich mluvčí. Podobně se dnes vyjádřili i mluvčí frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), liberální frakce Obnova Evropy (Renew Europe) a frakce Zelených. Prohlášení naznačují, že hlasování o nedůvěře, které se uskuteční příští čtvrtek na plenárním zasedání ve Štrasburku, neprojde. Pro vyslovení nedůvěry by totiž museli zvednout ruku dvě třetiny přítomných europoslanců a zároveň většina všech europoslanců, kterých je dohromady 720.
„Když se podíváte na seznam těch, kteří návrh podpořili, tak to jsou Putinovi přátelé, kteří vystupují proti Ukrajině a proti EU,“ uvedl mluvčí lidovecké frakce Daniel Köster. „EPP bude hlasovat proti,“ dodal s tím, že v současné době plné geopolitických krizí přijde lidovcům „krajně nezodpovědné podobné kroky, jako je vyslovení nedůvěry, podnikat“. Z frakce EPP pochází i šéfka Evropské komise.
S návrhem na vyslovení nedůvěry přišel rumunský europoslanec Gheorghe Piperea z frakce ECR a získal pro něj dostatečný počet podpisů. Europoslanci, kteří Pipereův návrh podporují, tvrdí, že by von der Leyenová měla přijmout odpovědnost například za kauzu Pfizergate. Unijní soud v květnu rozhodl, že EK pochybila, když zamítla žádost novinářky o přístup k textovým zprávám mezi von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou o vakcínách.
Podporu současné komisi ale na dnešní tiskové konferenci, která shrnovala témata plenárního zasedání, vyjádřili i mluvčí frakce socialistů a demokratů (S&D), frakce Obnova Evropy i frakce Zelených.
„Za situaci, ve které se nacházíme, může ale Evropská lidová strana a její dvojí hry,“ zmínila nicméně mluvčí socialistů Utta Tuttliesová. Socialisté a liberálové lidovcům vyčítají, že v některých hlasováních z poslední doby nevytvořili většinu s nimi, ale naopak s europoslanci z frakce ECR či populistických Patriotů pro Evropu. „Je na EPP, aby se rozhodla, s kým naváže vztahy, zda s námi, nebo s těmi, kteří předložili tento návrh na vyslovení nedůvěry,“ dodala. Podobně se vyjádřil i mluvčí liberální frakce.
Všechny čtyři tyto frakce mají přitom v Evropském parlamentu dohromady 454 hlasů, což je výrazná většina.
Samotnému hlasování bude předcházet debata, která se uskuteční v pondělí odpoledne krátce po zahájení plenárního zasedání. Nejprve na ní vystoupí předkladatel návrhu, europoslanec Piperea, a následně šéfka Evropské komise. Dále budou pokračovat s prohlášeními zástupci všech europarlamentních frakcí. Jestliže bude von der Leyenová chtít, může ještě nakonec na jejich slova reagovat. Hlasovat se pak bude až ve čtvrtek v poledne.