Komerční prezentace Aktual.: 23.01.2025 00:03
Praha – Smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem a novela vysokoškolského zákona budou hlavními body, které dnes bude schvalovat Senát. Vysokoškolskou novelu by měli senátoři podle doporučení z výborů vrátit Sněmovně bez sporného zavedení hlídačkovného, tedy příspěvku, které by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí. Podle oponentů by příspěvek měl být začleněn mezi dávky vyplácené ministerstvem práce a sociálních věcí.
Kontroverze vzbuzuje smlouva s Vatikánem kvůli pasáži o zpovědním tajemství a jeho nositelích. Dohoda uvádí, že Česko zpovědní tajemství uznává a že pastorační pracovníci mají právo obdobné zpovědnímu tajemství „za podmínek stanovených zákonem“. Podle kritiků by okruh pastoračních pracovníků mohla církev rozšiřovat a obcházet tak povinnost hlásit trestné činy.
Předseda senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václav Láska kvůli tomu chce, aby Ústavní soud přezkoumal soulad smlouvy s ústavním pořádkem. V zahraničním výboru pro to ale podporu nenašel. Senátní ústavně-právní výbor doporučil smlouvu schválit, stejně jako sněmovní výbory. Oběti sexuálního zneužívání v církvi ve středu znovu požádaly senátory a senátorky, aby smlouvu Česka s Vatikánem neschválili, nebo aby aspoň podpořili návrh na její přezkoumání Ústavním soudem.
Hlídačkovné by mělo podle poslanecké úpravy činit polovinu minimální mzdy, aktuálně zhruba 10.500 korun měsíčně. Odpůrci jej chtějí začlenit do rodičovského příspěvku. Vysokoškolská novela má především upravit podmínky studia doktorandů včetně jejich lepšího ohodnocení. Současně má uzákonit akreditační úřad jako samostatnou právnickou osobou s větší nezávislostí na ministerstvu školství. Úřad by měl od července nově akreditovat i programy vyšších odborných škol, které by podle chystané úpravy školského zákona mohly nabízet i kratší studijní programy než dosud.