Aktual.: 21.05.2025 00:25
Praha – Zákony o podpoře bydlení a o regulaci lobbování budou patřit mezi hlavní body dnešní schůze Senátu. Horní parlamentní komora bude schvalovat také novely o vojenské policii a o ozbrojených silách. Podle projednávání norem ve svých výborech by všechny předlohy mohla schválit beze změn.
Nejméně jistý je osud zákon o regulaci lobbování, jehož přijetí senátní ústavně-právní výbor nedoporučil, byť jej ve Sněmovně podpořila i část opozice. Norma má kromě registru lobbistů a lobbovaných zavést pravidla, která podle vlády omezí hrozby korupce, střetu zájmů nebo klientelismu. I kritici normy, která podle nich nebude účinná, předpokládají její přijetí kvůli vyplácení peněz z Národního plánu obnovy.
Zákon o podpoře bydlení by mohl podle vlády pomoci lidem ohroženým bytovou nouzí. Počítá například se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení. Vzniknout má také dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi. Podle iniciativy Za bydlení je zákon nezbytným předpokladem jak pro systémové ukotvení fungujících nástrojů předcházení vyloučení ze standardního bydlení, tak potírání obchodu s chudobou.
Rozšíření pravomocí Vojenské policie má přinést novela, kterou Sněmovna schválila téměř jednomyslně. Vojenským policistům například umožní využívat drony a zároveň zamezovat jejich provozu. K jejich pravomocím přibude zadržení řidičského průkazu nebo vstup na pozemek, pokud by to bylo nezbytné pro ochranu života nebo zdraví lidí. Předloha navíc zpřísňuje postihy za neoprávněné používání vojenského stejnokroje.
Velkou podporu měla i novela o ozbrojených silách, podle níž některé vojenské bezpilotní letouny budou podléhat jednoduššímu způsobu certifikace než pilotovaná letecká technika. Úprava má podle ministerstva obrany mimo jiné usnadnit zavádění nových bezpilotních letadel do armády.
Horní parlamentní komora rozhodne také o tom, zda se ztotožní se senátorskou novelou ústavy, podle níž by Nejvyšší kontrolní úřad měl dostat právo prověřovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. V případě souhlasu by normu dostala k projednání vláda a Sněmovna.