Aktual.: 22.01.2025 12:18
Praha – Senátoři ODS a TOP 09 zřejmě i přes výhrady podpoří za týden novelu, podle níž letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent. Předseda klubu Zdeněk Nytra novinářům před zahájením schůze horní komory řekl, že tak většina klubu zřejmě učiní, a to s ohledem na termín účinnosti. Platy ústavních činitelů by podle předlohy měly být vypočítány podle nových pravidel už za leden. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) dříve uvedl, že pro účtárny je třeba, aby zákon prošel legislativním procesem na přelomu ledna a února. Sněmovna normu po bouřlivé debatě schválila hlasy koaličních poslanců v pátek. Části senátorů se nelíbí změny, které do normy přibyly při projednávání v dolní komoře.
Bouřlivou diskusí prošla norma v klubu Starostů. Jeho předseda Jan Sobotka novinářům řekl, že ještě ani sám neví, jak se k ní postaví. Klub o postoji bude ještě jednou jednat. Miroslavu Plevnému (STAN) vadí pozměňovací návrh Miloše Nového z TOP 09, podle kterého by se poslancům a senátorům krátily platy o pětinu při zadlužení státu nad 50 procent hrubého domácího produktu. Neřeší podle něj situaci po návratu zadlužení nad určený limit. „Najdou se výhrady, ale vnímáme kriticky čas,“ uvedl Nytra s tím, že dluhová brzda je v zákoně zbytečná. Druhým pozměňovacím návrhem, který vadí části členů jeho strany, je důslednější omezení platů politiků při hromadění některých funkcí, a to i na krajské a obecní úrovni. „Jsou k tomu zastánci i odpůrci,“ uvedl.
„V žádném případě to nepodpoříme. Nesouhlasíme, aby si v této době politici zvyšovali platy,“ uvedla za senátory ANO šéfka jejich klubu Jana Vildumetzová. Připomenula, že ve Sněmovně opoziční ANO navrhovalo zmrazení platů.
Sněmovna přijala také pozměňovací návrh, podle kterého by se mohly platy vrcholných politiků meziročně zvedat maximálně o pět procent. Opoziční hnutí ANO a SPD neprosadila zmrazení platů politiků až do roku 2029 na loňské úrovni.
Z výpočtu z předlohy vyplývá, že by se plat například řadového zákonodárce zvýšil letos o 7100 korun na 109.500 korun měsíčně a plat prezidenta republiky by činil 365.000 korun, o 23.800 korun víc než loni. Vlnu kritiky vyvolal především původní návrh, podle kterého by platy vrcholných politiků vzrostly skoro o 14 procent. Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120.951 korun. Předloha přímo určuje pro letošek i platovou základnu pro státní zástupce, a to 109.516,5 Kč. Zavádí také paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky. Prakticky ji bere z paušální náhrady hlavy státu.