Komerční prezentace Aktual.: 19.02.2025 11:51

Praha – Senátory rozděluje zavedení povinnosti obcí zajistit tříletým dětem místa alespoň v dětské skupině, pokud je nebude moci přijmout spádová mateřská škola. Změnu po školském výboru dnes doporučil schválit také ústavně-právní výbor. Sociální výbor naopak doporučil novou povinnost pro obce nezavádět jako zneužitelnou. Odpůrcům také vadilo to, že obce by při nesplnění povinnosti měly rodičům přispět na náklady péče, aniž jim na to stát přidá.

Michael Canov (SLK) uvedl, že rodič by navíc mohl nárokovat příspěvek po obci bez předškolního zařízení, kam by se přihlásil k trvalému pobytu, ale dítě by měl ve školce v obci, kde skutečně bydlí. Podle Jiřího Voseckého (SLK) je státní příspěvek obcím už nyní poddimenzovaný. Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé) považuje povinnost za zásah státu do samospráv.

Tomáš Goláň (ODS) ve shodě s klubovým kolegou Stanislavem Balíkem naopak poukazoval na to, že předškolní vzdělávání už nyní patří do kompetence obcí. Nová povinnost má zaručit, že pravidlo nebude jen deklaratorní. Podle Balíka příspěvek obcím z rozpočtového určení daní zohledňuje i počet míst v předškolních zařízeních.

Novela má také prodloužit dobu, kterou by dítě mohlo měsíčně v zařízeních strávit, aby rodič nepřišel o rodičovský příspěvek. Nárok na rodičovskou mají mít i nastávající matky. Nejvyšší možná měsíční částka příspěvku se má podle novely zvýšit.

Nárok na pobyt ve školce mají děti od tří let věku, často se ale do ní dostanou se zpožděním až na začátku dalšího školního roku po jejich třetích narozeninách. Podle novely by obec proto měla zajistit do té doby tříletým místo v dětské skupině do přijetí do mateřské školy, jinak by rodičům poskytla náhradu ve výši jejich stanovené maximální úhrady. Nyní činí zhruba 5000 korun měsíčně.

Rodičům by měl rodičovský příspěvek podle novely zůstat v případě, že jejich dítě stráví v zařízení do 120 hodin měsíčně místo nynějších až 92 hodin. Má to umožnit matkám, aby získaly práci alespoň na poloviční úvazek. Nárok na rodičovský příspěvek mají mít podle novely už nastávající matky, a to dva měsíce před plánovaným porodem. Měsíční hranice pro čerpání příspěvku vzroste o 2000 korun na 15.000 korun.

Sousedské dětské skupiny by mohly podle navrhovaných úprav nově fungovat v domácnostech pro nejvýše čtyři děti. Požadavky na prostory a provoz by posuzovaly krajské úřady práce. Firemní skupiny by nemusely přijímat děti výhradně svých zaměstnanců. Sněmovna do novely vložila úpravy týkající se digitalizace agendy, změny konceptu příspěvku na provoz dětských skupin a převodu jejich agendy z ministerstva na úřad práce.

Státní příspěvky na provoz dětských skupin by se měly podle odhadu ministerstva práce a sociálních věcí pohybovat do budoucna kolem tří miliard korun ročně. Letos by to mělo být 2,45 miliardy, příští rok 2,6 miliardy a o rok později 3,3 miliardy korun.

Podíl
Exit mobile version