Komerční prezentace Aktualizace: 17.07.2024 12:16

Holešov (Kroměřížsko) – Šest dobrovolníků ze zahraničí dnes začalo uklízet židovský hřbitov v Holešově na Kroměřížsku. Pomohou i s organizací festivalu židovské kultury, který se ve městě uskuteční příští týden. Hřbitov pod vedením českého koordinátora zvelebují dva mladí lidé z Itálie, dva z Německa a dále Španěl a Ukrajinec. V Holešově kdysi fungovala jedna z největších židovských obcí na Moravě.

Letos se dobrovolníci podle koordinátora Jana Machaly soustředí na odstraňování náletových rostlin, dřevin a plevele z blízkosti zdí a plotů, které hřbitov ohraničují. „Je to z toho důvodu, že když je to tam moc zarostlé, tak někteří návštěvníci mají tendenci tam strkat různé odpadky. A zadruhé kolem některých zdí jsou náhrobky, které jsou teď úplně zarostlé. Je tam velké vlhko, takže se rychleji rozpadají než ty, které jsou normálně na sluníčku nebo na dešti,“ řekl dnes ČTK a Deníku Machala.

Úklid židovského hřbitova dobrovolníky ze zahraničí má letitou tradici. Brigádníci do Holešova přijíždějí v rámci mezinárodních workcampů, tedy pracovních kempů, které organizuje nezisková organizace INEX. V minulosti se zájemců do úklidu zapojovalo více. „Obecně lidí, co se ženou do dobrovolnictví, už zase tolik není,“ uvedl Machala. Na hřbitově je podle něj pro brigádníky také méně práce, než tomu bylo dříve.

Vedoucím dobrovolníků je čtyřiadvacetiletý Ukrajinec Bohdan Volodymyr Berežnyj, který před dvěma lety začal studovat na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovní kemp v Holešově mu vyhovoval termínově i vzdáleností od místa studia. „Je to kousek od Zlína, 30 minut autobusem. Tak jsem tady, chci pomáhat lidem,“ řekl dobrovolník.Touží i po nových zážitcích, které by souvisely s židovskou kulturou. „Nikdy jsem neměl žádné zkušenosti s židy. To taky je hlavní bod, proč jsem tady,“ doplnil Berežnyj.

Spolu s ním se do úklidu hřbitova zapojil též dvacetiletý španělský student Isaac Esteban Fernández. Také on se zajímá o židovskou kulturu a náboženství. „V minulosti židé hodně trpěli. I dnes, při konfliktu mezi Izraelem a Palestinou,“ řekl Fernández. V České republice je poprvé. „Mám ji rád, chtěl jsem se sem podívat,“ doplnil student, který žije v Barceloně.

Dobrovolníci budou v Holešově pracovat do 28. července. V tomto týdnu je čeká především práce na hřbitově, v příštím týdnu se zapojí do pořádání festivalu židovské kultury Ha-Makom. Po dobu svého pobytu se seznámí i s holešovskými památkami, plánují také vyrazit na výlety do okolí, například do Kroměříže. Naposledy dobrovolníci uklízeli holešovský židovský hřbitov předloni.

Židovská komunita v Holešově prokazatelně existovala od 15. století. Ještě v 19. století žilo ve městě na 1700 Židů. Za druhé světové války však komunitu zničili nacisté. Židovská menšina však po sobě v Holešově zanechala několik kulturních památek, nejvýznamnější jsou Šachova synagoga s unikátní výzdobou a právě židovský hřbitov asi s 1500 náhrobky.

 

Podíl
Exit mobile version