Aktualizace: 22.01.2024 18:04

Praha – Premiér a předseda ODS Petr Fiala ve svých majetkových přiznáních opomněl, že byl vlastníkem podílu v Podnikatelské družstevní záložně (PDZ). Napsaly to dnes Seznam Zprávy. Za chybu mu hrozí padesátitisícová pokuta. Server sdělil, že to zjistil při prověřování podezřelých finančních operací v tomto peněžním ústavu. Později server přinesl informace o pochybnostech kolem pověsti záložny i o tom, že Fialův tým o nich byl informován. Premiér uvedl, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Na sociální síti X dnes Fiala doplnil, že začal prověřovat, jakým způsobem lze situaci napravit, a že požádá o doplnění chybějících informací.

Majetkové přiznání musí odevzdávat politici a vysoce postavení státní úředníci podle zákona o střetu zájmů každý rok.

Fiala serveru řekl, že až do dotazu si neuvědomil, že účet v družstevní záložně znamená nějaký podíl. „Já to bral jako běžný bankovní účet. Moje chyba, to mě mrzí,“ reagoval na zjištění serveru Fiala.

Premiér uvedl, že šlo o běžnou bankovní operaci. „Měl jsem tam účet od června 2015 do listopadu 2020. Peníze jsem uložil ve dvou krocích, nejprve 700.000 a poté 250.000 korun. Nevyužil jsem žádné finanční produkty, měl jsem jen účet. Vložení i vybrání peněz proběhlo bezhotovostně bankovním převodem,“ dodal.

Fiala přitom v té době podle serveru v majetkovém dotazníku zmiňoval i mnohem menší sumy. Ve vstupním přiznání v roce 2017 zmínil vůz Toyota za 700.000 korun a spotřebitelský úvěr ve výši 280.000 Kč. Od října do konce toho roku pak přiznával plat na Masarykově univerzitě ve výši 139.796 korun a spotřebitelský úvěr už jen ve výši 140.000 Kč. O podílu v záložně ve výši téměř milion korun se nezmínil, a to ani v následujících letech, uvedly Seznam Zprávy.

Později server uvedl, že podnikatel Pavel Wurst, který byl léta podílníkem Podnikatelské družstevní záložny, podal na vedení záložny trestní oznámení pro podezření z praní špinavých peněz a v roce 2020 o situaci informoval Fialův volební štáb. „Účet jsem zrušil na podzim 2020 v souvislosti s rozhodnutím naší rodiny koupit byt v Brně. Pamatuji si jen na nějakou informaci z období před volbami, že tam může probíhat nějaký spor, “ reagoval na dotazy Seznam Zpráv Fiala. Podle serveru se Wurstovými opakovanými podáními policie nezabývala, v současné době však ano. Jakékoli náznaky, že by záložna postupovala v rozporu s pravidly, jež zákon bankám i družstevním záložnám ukládá, odmítla podle serveru mluvčí záložny Dagmar Schejbalová.

Podnikatelská družstevní záložna není klasickou bankou. Kdokoli tam chce mít účet, musí být členem družstva a vlastnit družstevní podíl záložny. Jedním z nich je i Fiala. Seznam Zprávy začaly loni prověřovat podezřelé finanční operace ústavu, když ze záložny podle serveru zmizelo 140 milionů korun v hotovosti určené na nákup munice pro Ukrajinu.

Podle Fialova vyjádření na síti X byl v záložně za pět let osobně asi třikrát. „Další klienty bankovního ústavu jsem nezkoumal, ani nevím, že bych tu možnost měl, ale popravdě řečeno, něco takového by mě vlastně ani nenapadlo. Pro mě bylo důležité doporučení, které jsem měl, skutečnost, že účty jsou standardně pojištěny a zárukou je licence ČNB,“ uvedl.

Za opomenutí bude muset nyní premiér nejspíš zaplatit. Podle zákona mu hrozí až padesátitisícová pokuta a přestupkové řízení. „Pokud ministerstvo zjistí podezření na nepravdivost nebo neúplnost oznámení, předá věc přestupkovým orgánům,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Podíl
Exit mobile version