Aktualizace: 30.07.2024 17:19
Praha – Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) u soudu navrhla omezit majetková práva hutní společnosti Liberty Ostrava a převést je na insolvenčního správce, informovaly dnes Seznam Zprávy (SZ). EGAP je věřitelem zkrachovalých hutí a stojí také v čele prozatímního věřitelského výboru. Jedním z důvodů, které EGAP k podání návrhu vedly, je vstup polské firmy Donquixote do provozování druhovýroby zahrnující rourovnu, dvě válcovny a drátovnu. SZ však už dříve uvedly, že polskou společnost řídí manažer z Kazachstánu a majitel je neznámý. EGAP návrh pro ČTK neokomentovala.
„Dlužník (Liberty Ostrava) v rozporu se svými povinnostmi dlouhodobě jedná způsobem, který vede ke znehodnocování majetkové podstaty a snižování uspokojení věřitelů dlužníka. Prozatímní věřitelský výbor má současně důvodné pochybnosti o poctivém záměru dlužníka řešit svůj úpadek formou jím avizované reorganizace. Naopak jeho dosavadní jednání může ohrozit sanační řešení úpadku jeho závodu s mnohaletou tradicí a významem přesahujícím moravskoslezský region,“ stojí podle SZ v návrhu, který předložil právní zástupce EGAP.
Omezení práv by se podle SZ mělo týkat právě uzavření smluv o zajištění provozu rourovny a válcovny, ale také nakládání s emisními povolenkami či s vnitroskupinovými pohledávkami. O návrhu EGAP rozhodne Krajský soud v Ostravě.
Vstup do provozování druhovýroby prostřednictvím takzvaného tollingu měla zájem i společnost Vítkovice Machinery Trade ze skupiny CE Industries podnikatele Jaroslava Strnada, nabídku však huť Liberty odmítla. Smlouvy uzavřené mezi hutí a firmou Donquixote aktuálně posuzují a kontrolují insolvenční správce společně s odbornými poradci. O převzetí části ostravských hutí projevila zájem také společnost Moravia Steel, pod kterou patří Třinecké železárny.
Tollingová společnost pořídí materiál a poskytne ho výrobci a za zpracování mu dá odměnu. Produkty vlastní a sama je prodá. Insolvenční správce však upozornil na to, že uzavřené smlouvy jsou sice označovány za tollingové, ale jejich povaha zřejmě není standardním tollingem.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy společnost Tameh Czech huti zastavila dodávky energií. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Minulý týden Liberty Ostrava oznámila, že předložila odborům návrh na snížení počtu zaměstnanců. Odejít má až 2600 lidí. Slezská huť patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.