Komerční prezentace Aktualizace: 1.03.2024 08:33

Praha/Sokolov – Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač podle informací Seznam Zpráv zvažuje, že své dva uhelné lomy a elektrárny Počerady a Chvaletice uzavře na jaře 2025. Důvodem je nekonkurenceschopnost uhelných zdrojů. Tykač zaměstnává v hnědouhelných lomech Vršany a ČSA a v elektrárnách Počerady a Chvaletice 3000 lidí a pokrývá skoro 15 procent domácí spotřeby proudu, píše web. Skupina o riziku informovala příslušná ministerstva, možné zavření Počerad a Chvaletic teď řeší pracovní skupina zřízená při ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO). Vláda Petra Fialy (ODS) počítá s tím, že uhelná energetika v Česku skončí nejdříve v roce 2033.

„Situace v energetice je vážná. Nastavení trhu a další faktory – například masivní dovoz plynu – způsobují výrazný obchodní tlak na teplo a elektřinu z uhlí. Ty se kvůli stabilně vysokým cenám povolenek a dalším vlivům stávají nekonkurenceschopné, a tradičním uhelným zdrojům tak hrozí ekonomické odstavení,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová.

Podle ní se mohou elektrárny uzavřít „v horizontu měsíců“. „Tento stav jsme v minulých dnech potvrdili příslušným ministerstvům, která se uvedeným rizikem zabývají,“ dodala. Podle informací SZ Byznys jako termín ukončení výroby Tykač zvažuje jaro roku 2025, tedy po skončení příští topné sezony.

„Byli jsme ze strany společnosti Sev.en Energy informováni o možné nerentabilitě dalšího provozu jejích zařízení v Česku. Situaci je třeba pečlivě posoudit na jednu stranu z hlediska skutečné situace na trhu, na druhou z hlediska dopadů na bilanci výroby a spotřeby elektřiny v ČR, stabilitu přenosové soustavy, dále na výrobu a dostupnost tepla, na těžbu uhlí a zároveň na ceny všech těchto komodit. Tuto analýzu nyní provádíme ve spolupráci s ČEPS,“ sdělil serveru mluvčí ministerstva MPO Marek Vošahlík.

Kladenská teplárna ze skupiny Sev.en je v případě dřívějšího odstavení od uhelných zdrojů podle mluvčí Evy Maříkové připravena podle pokynů vlády pomoci zajistit stabilitu energetické sítě i dodávky tepla odběratelům. „Podmínkou je však jasně formulovaný plán řízeného a sociálně citlivého odchodu od uhlí, který bude řešit i otázku ekonomické stability jednotlivých zdrojů po dobu, než se dostaví potřebné náhradní zdroje elektrické energie a tepla,“ sdělila ČTK Maříková.

Útlum uhlí na Mostecku by znamenal postupné propuštění více než 3000 lidí, které Sev.en v dolech a elektrárnách zaměstnává. Přinesl by ale také ztrátu zakázek pro lokální firmy, které jsou na energetickou skupinu navázány. A na domácím trhu pak výpadek zhruba deseti terrawatthodin elektřiny, které Tykačovy zdroje ročně vyrobí.

„Deklarovali jsme připravenost spolupracovat a podle pokynů vlády ČR pomoci zajistit energetickou bezpečnost a stabilitu sítě včetně dodávek tepla odběratelům. Podmínkou je však jasně formulovaný plán řízeného a sociálně citlivého odchodu od uhlí, který bude řešit i otázku ekonomické stability jednotlivých zdrojů po dobu, než se dostaví potřebné náhradní zdroje,“ uvedla mluvčí skupiny Sev.en.

Podobné problémy řeší i Sokolovská uhelná, další z menších těžařů a zpracovatelů uhlí. I ona nechce ztrátu dlouhodobě pokrývat z jiných aktivit. „Ale uděláme všechno pro to, abychom rok 2025 ještě ustáli a měli jsme připravené řešení a postup pro další roky. Nechceme stát tlačit do kouta. O kompenzacích nebo státní podpoře v této mimořádné situaci jednáme v rámci pracovní skupiny na ministerstvu průmyslu a obchodu a upozorňujeme na riziko, které z aktuálního dění plyne,“ řekl ČTK předseda představenstev Sokolovské uhelné a SUAS Group Pavel Tomek.

Sev.en Energy je jedním z dodavatelů Unipetrolu. „V případě ukončení produkce budeme nuceni hledat nové dodavatele v Česku i zahraničí,“ řekl ČTK mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

Seznam Zprávy podotýkají, že pokud po Tykačovi začnou zavírat nerentabilní zdroje i Sokolovská uhelná, která vlastní dvě elektrárny ve Vřesové a Tisové, či ČEZ pod tlakem svých minoritních akcionářů, může mít Česko vážný problém s energetickou bezpečností. Uhlí totiž stále pokrývá kolem 40 procent domácí spotřeby elektřiny, připomíná web.

Podíl
Exit mobile version