Komerční prezentace Aktual.: 25.09.2024 15:27

Praha – Nejcennější fotky v Severní Koreji pořídil fotograf Jan Šibík z jedoucího vlaku, dávají nahlédnout na obyčejný život v KLDR a ukazují bídu. Šibík, který navštívil severokorejský stát třikrát, to řekl v rozhovoru s ČTK. Celkem 128 fotografií ze Severní Koreji z let 2005, 2007 a 2019 bude k vidění na výstavě v Karolinu od čtvrtka do 24. listopadu, zároveň s výstavou vychází kniha fotografií. Zachycuje mimo jiné rozdílnou atmosféru v zemi za vlády Kim Čong-ila a následně jeho syna Kim Čong-una.

„V Severní Koreji se fotit smí, jen pokud vám to průvodce, který je zároveň tajný policista, povolí. Mně dvakrát hodně pomohlo, že jsem byl součástí delegace. Díky tomu jsem si mohl dovolit více než turista, protože jakmile nějaké provinění udělá turista, v lepším případě ho čeká deportace. Já jsem třeba něco vyfotil, oni mi řekli, že se to fotit nesmí, ale už mě nenutili to vymazat. Druhá výhoda politických cest byla, že jsem se dostal na místa, kam by se turista nedostal,“ řekl Šibík.

Šibíkovu novou knihu tak otevírá fotografie z „posvátné místnosti Severokorejců“. „Tam turisty nikdy nevodí, vodí tam jen nejcennější návštěvy. Jsou tam tapety přírody, malé břízky a uprostřed je vosková figurína Kim Ir-sena (zakladatele Severní Koreji), ale udělaná úplně dokonale, úplně vám zatrne, že tam stojí Kim Ir-sen,“ řekl fotograf.

Nejcennější fotografie pořídil Šibík při turistickém zájezdu v roce 2007 z jedoucího vlaku, KLDR neměla denní letecké spojení s Pekingem. „Přes Severní Koreu jste pak jel osm hodin pomalým vlakem. To, co viděl člověk z vlaku, bylo to nejzajímavější,“ řekl Šibík. Dodal, že ho překvapilo, že v zamčeném vlaku nezůstal žádný kontrolor, takže celou cestu z vlaku fotil.

„Tehdy vznikly nejcennější fotky, kdy se mi podařilo nafotit bídu, vesnice a místa, která by vám nikdy neukázali, natož aby vám je dovolili vyfotit,“ uvedl. Na fotografiích tak jsou vidět mladé uklízečky nastoupené na nádraží, pracující dělníci i život na vesnici. „Oni se pak poučili a zájezdy byly tam i zpět letadlem,“ dodal Šibík.

Severní Korea se podle fotografa za 14 let, které dělí jeho první a poslední návštěvu, změnila, a to například díky zálibě Kim Čong-una v technologiích. „V roce 2005 a 2007 nebyly v Pchjongjangu skoro žádné obchody ani auta. Mám třeba bizarní fotky, kdy policistka řídí dopravu, žádná auta tam nejsou, a po 30 vteřinách se otáčí a nikde ani auto,“ uvedl. Nyní je podle Šibíka hlavní severokorejské město barevnější, třeba i díky neonům. „Navenek je to lepší, ale pod povrchem daleko horší tím, jak je Kim Čong-un krutý k lidem,“ dodal fotograf.

Nahlédnout do běžného života místních obyvatel je podle Šibíka velmi složité, protože se Severokorejci nesmí bavit s cizinci a turisté nesmí ani sami opouštět hotel. „Také nesmí projevovat emoce, nevidíte nikoho se držet za ruce, nedej bože dát si pusu. V Severní Koreji na vás dýchá depka, jak ty lidi předělali,“ řekl Šibík. Dodal, že si je jistý, že se po vydání knihy fotografií do Severní Koreji už nepodívá. „Leda po změně režimu,“ dodal.

Výstava je otevřená v Karolinu denně od 11:00 do 19:00, fotografickou publikaci lze zakoupit na výstavě nebo na webu autora. Jan Šibík do roku 2013 fotil pro magazín Reflex, podnikl několik set zahraničních cest a dvakrát získal cenu Czech Press Photo.

Podíl
Exit mobile version