Aktualizace: 22.02.2024 20:05

Brusel – Sídlem nové Agentury EU pro boj proti praní špinavých peněz (AMLA) bude Frankfurt nad Mohanem. Informovalo o tom na sociální síti X belgické předsednictví v Radě EU. Finanční metropoli Německa dnes vybrali ve společném hlasování europoslanci a zástupci členských států. O sídlo se ucházely i Paříž, Řím, Brusel, Dublin, Riga, Vilnius či Vídeň.

„Úřad AMLA bude hrát klíčovou roli v boji proti nezákonným finančním aktivitám v Evropské unii. S více než 400 zaměstnanci zahájí svou činnost v polovině roku 2025,“ uvedlo belgické předsednictví.

Vznik nové agentury EU souvisí s novými přísnějšími pravidly v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu, na kterých se země Evropské unie a europoslanci shodli v polovině února. Odpovědnost za sledování a boj proti praní špinavých peněz zůstane i nadále v rukou členských států, ale úřad AMLA bude monitorovat, podporovat a koordinovat uplatňování předpisů EU v jednotlivých zemích, a sníží tak riziko, že některé země kvůli špatnému výkonu v této oblasti budou vstupní branou nelegálních peněz do unie.

Dnešní několikakolové společné hlasování zástupců členských států, tedy Rady EU, a Evropského parlamentu bylo velmi složité a často bylo připodobňováno k systému hlasování v oblíbené hudební soutěži Eurovize. Hlasování bylo specifické tím, že v něm každý velvyslanec členského státu měl jeden hlas, za Radu EU to tedy bylo 27 hlasů. Evropský parlament měl pak rovněž 27 hlasů rozdělených podle poslaneckých klubů, kdy tedy největší lidovecká frakce (EPP) měla osm hlasů, socialisté (S&D) šest hlasů, liberálové z Renew čtyři hlasy a konzervativci z ECR a Zelení po třech hlasech. Euroskeptická frakce Identita a demokracie (ID) měla dva hlasy a krajně levicová Levice jeden hlas. Přitom platilo, že kdo si první zajistil více než polovinu hlasů, získal i nový úřad.

 

Podíl
Exit mobile version