Komerční prezentace Aktual.: 1.07.2025 17:10
Praha – Na louku pod stan a daleko od většiny vymožeností moderní civilizace o letošních prázdninách vyrazí po celém Česku zhruba 35.000 dětí a 10.000 dospělých dobrovolníků, kteří se zúčastní skautských táborů. Junák, největší organizace dětí a mládeže v zemi, tento rok pořádá na 1270 táborů, nejvíc za posledních minimálně 15 let. ČTK o tom dnes informovala mluvčí skautů Barbora Trojak. Díky dárcovské výzvě Dostupný skauting pojede letos na tábor i 438 dětí z rodin v nepříznivé finanční situaci.
„Ve srovnání s rokem 1912, kdy se skauti vydali na první tábor, se svět hluboce proměnil. Oproti tomu tábory příliš velkou změnou neprošly: skautské oddíly stále přijíždí na zelenou louku, kde si vybudují zázemí a prožijí společné dobrodružství bez elektřiny a v určité míře nepohodlí, která vede k rozvoji samostatnosti i spolupráce,“ uvedla Trojak.
Rytmus táborových dní je stále hodně podobný jako v začátcích – skauti a skautky si vaří, topí v kamnech, perou si prádlo, obstarávají pro tábor vodu, dřevo a potraviny, hrají celotáborovou hru, chodí na výpravy do okolí, zpívají u ohně, věnují se skautským zkouškám, tvoří, sportují, odpočívají. Výhodou je, že tábor navazuje na celoroční činnost oddílů, takže členové a vedoucí, ale i rodiče se tak navzájem dobře znají.
Vzhledem k tomu, že skautští vedoucí pracují na táborech jako dobrovolníci, patří skautské tábory mezi finančně nejpřístupnější. Průměrná délka tábora jsou dva týdny a stojí v průměru 3000 korun.
Přesto si někteří rodiče po covidové epidemii, v době rostoucí inflace a energetické krize nemohli výdaje za skautskou činnost nebo tábor dovolit. Skauti proto pro takové případy vyhlásili výzvu na dárcovské platformě. „Junák – český skaut díky dárcům financuje svůj program Dostupný skauting, z něhož podporuje děti, pro jejichž rodiče by bylo těžké uhradit účastnický poplatek za tábor. Letos jde o rodiny 438 skautů a skautek, mezi něž rozdělil více než milion korun,“ doplnila mluvčí. Program umožňuje financovat i výdaje na skauting během roku.
Na první tábor v českých zemích se vydal zakladatel skautingu Antonín Benjamin Svojsík s partou kluků ještě v dobách Rakouska-Uherska, v roce 1912. O tři roky později se konal i první tábor skautek. U Živohošti, na místě nyní zatopeném Slapskou přehradou, tábořily právě před 110 lety.
Dějiny českého skautingu odrážejí pohnutou historii země ve 20. století – jednou nacisté a dvakrát komunisté Junák zakázali, po návratu svobodných poměrů se vždy znovu obnovil, naposledy po listopadu 1989. Nyní tak čeští skauti zažívají nejdelší éru svobodného fungování ve své historii. Od roku 2006 počet členů skautské organizace každoročně roste, letos přesáhl 78.000.
Prázdninové tábory pořádají i další organizace, jako je Pionýr, Česká tábornická unie, Liga lesní moudrosti, YMCA, domy dětí a mládeže a další.