Komerční prezentace Aktual.: 29.08.2024 00:46

Praha – Fotbalisté Slavie do hlavní fáze Ligy mistrů nepostoupili. Pražané v domácí odvetě závěrečného 4. předkola sice zdolali Lille 2:1, ale dvoubrankovou ztrátu po prohře 0:2 v úvodním duelu ve Francii smazat nedokázali. Domácí poslal v Edenu už v páté minutě do vedení Christos Zafeiris, v 77. minutě srovnal Edon Zhegrova. V 84. minutě se trefil střídající Ivan Schranz, ale další gól, který by dvojzápas poslal do prodloužení, už červenobílí nedali.

Slavia marně usilovala o třetí postup do hlavní fáze Ligy mistrů, kterou si dosud zahrála v letech 2007 a 2019. V základní části nejprestižnější klubové soutěže se z českých klubů letos představí jen jiný pražský celek Sparta.

Po vypadnutí s Lille přešla Slavia do hlavní fáze Evropské ligy (EL), kterou si zahraje stejně jako v minulé sezoně. Za účast v ní vyinkasuje bonus 4,31 milionu eur (108 milionů korun), dalších 4,29 milionu eur (107,5 milionu korun) dostane coby vyřazený tým ve 4. předkole Ligy mistrů. Osm soupeřů pro ligovou fázi EL se červenobílí dozvědí v pátek po poledni při losu.

Trenér Slavie Trpišovský udělal dvě změny v základní sestavě oproti úvodnímu utkání ve Francii. Zraněného Masopusta na pravém halfbeku nahradil kapitán Bořil a nezvykle až na křídle nastoupil Douděra místo Schranze.

Pražané na rozdíl od Lille nehráli o víkendu domácí soutěž, neboť soupeř z Mladé Boleslavi si nechal zápas odložit kvůli účasti ve 4. předkole Konferenční ligy. Přesto červenobílí vstoupili do utkání před vyprodaným Edenem velkým náporem a brzy umazali polovinu manka z venkovního duelu.

Po půlminutě ještě Chorý po chybě hostů v rozehrávce přestřelil, ale v páté minutě už se skóre změnilo. Bořil po narážečce s Chorým sklepl míč hlavou pro Zafeirise a ten z voleje o zem poslal míč k tyči. Videorozhodčí ještě přezkoumával předcházející situaci, ale ofsajdové postavení neodhalil. Norský záložník skóroval podruhé v sezoně.

Ve 22. minutě vypálil po rohu Haraldsson, ale gólman Slavie Kinský míč vyrazil. Prakticky z protiakce měli vyloženou šanci domácí. Provod z pravé strany přihrál pod sebe Chorému, ale letní posila z Plzně branku z výborné pozice minula a na dva góly z předchozího předkola proti Saint-Gilloise nenavázala. Ve 40. minutě zahrával přímý kop z výhodného místa kousek za šestnáctkou Zafeiris a trefil břevno.

Po změně stran měl první větší šanci i čtvrtý tým minulého ročníku francouzské ligy Gudmundsson. Ve 47. minutě se prokličkoval až před Kinského, ale domácí gólman vyběhnutím zmenšil úhel a možnost zneškodnil.

Sudí Vinčič pak „pustil“ na každé straně po jednom zákroku ve vápně. V 63. minutě pomohlo břevno i Kinskému poté, co do horní konstrukce branky nečekaně zakroutil centr z přímého kopu ze strany Zhegrova. Vzápětí minul dalekonosnou ranou Santos.

Trpišovský v 74. minutě hned trojnásobně vystřídal, ale štěstí to jeho týmu nepřineslo. O tři minuty později z vápna po přihrávce od Davida napřáhl Zhegrova a přízemním pokusem na zadní tyč srovnal. Kosovský ofenzivní univerzál navázal na gól z úvodního duelu.

Domácí se po vyrovnání nevzdali a hned za dalších sedm minut znovu oživili naději na zvrat. Chytilovo zakončení dorazil zblízka do sítě střídající Schranz. Slávisté se stejně jako před úvodním gólem znovu těsně vyhnuli ofsajdu.

V 88. minutě mohl poslat dvojzápas do prodloužení Zafeiris, podruhé v odvetě ale trefil břevno. Už v nastavení zblízka nepřekonal Chevaliera Chytil a dorážející Ogbu mířil mimo. Slávisté měli drtivý tlak, ale neprosadil se ani hlavičkou zblízka střídající Jurásek. Červenobílí ve čtvrtém utkání s Lille poprvé neprohráli, k postupu jim to ale nestačilo. Navzdory vyřazení je vyprovázel dlouhý potlesk fanoušků.

Hlasy po utkání:

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): „Zápas měl dnes dvě roviny. Jedna rovina je to, že jsme nepostoupili, z toho jsme všichni zdrcení. V druhé rovině ten výkon týmu byl absolutně top. Poděkoval jsem v kabině všem hráčům, i majitel. Trenér Lille říkal, že to pro ně byl nejtěžší zápas v sezoně, který odehrají, ne který odehráli. Kluci do toho dali absolutně všechno, bohužel k postupu to nestačí. Srazil nás gól, který jsme dostali. V součtu nám jeden gól chyběl. Aspoň jsme urvali vítězství pro lidi, kteří byli fantastičtí. Mrzí nás, že jsme nešli aspoň do prodloužení. Mohla to být další extra porce toho, co se tu dnes servírovalo. Nebyli jsme od toho daleko, škoda tří šancí v posledních sedmi minutách. Chyběly nám v závěru centimetry. Myslím, že v prodloužení bychom měli navrch. Rozplynul se nám sen, na druhou stranu jdeme do Evropské ligy.“

Bruno Génésio (trenér Lille): „Nečekali jsme, že budeme až tak trpět. Věděli jsme, co nás bude čekat, že to bude velká atletická bitva. Od začátku to tak bylo. K vidění byla spousta soubojů a my jsme v prvním poločase většinu z nich prohrávali. Velmi brzy jsme dostali gól, což byl nejhorší možný scénář. Ale byli jsme schopni se ve druhém poločase zvednout. Více jsme drželi míč a povedlo se nám vyvarovat chybám. Zápas byl velmi náročný, bolelo to. Byli bychom rádi za jiný zápas, než byl dnes. Ale někdy je potřeba projít si vším. To hlavní se povedlo, kvalifikovali jsme se do Ligy mistrů a můžeme si dnešní večer vychutnat.“

David Douděra (záložník Slavie): „Nezažil jsem zápas, že bychom nepostoupili a lidi nám děkovali tak, jako bychom vyhráli. Musím říct, že to ve mně vyvolává velké emoce. Vyhráli jsme, ale bohužel se nepostoupilo. Myslím, že se není za co stydět, hnali jsme je. Podle mě to byl zápas hodný Ligy mistrů, chyběl kousek.“

Lukáš Provod (záložník Slavie): „Mrzí to extrémně, protože jsme tomu všichni věřili. Když jsme vstřelili první gól, tak ještě víc. Do druhého poločasu jsme šli plní nadšení a sebevědomí. Věřili jsme, že náš sen se vyplní. Chybělo strašně málo, ale nedopadlo to.“

Zdroj: Nova Sport

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Slavia Praha – LOSC Lille 2:1 (1:0)

Branky: 5. Zafeiris, 84. Schranz – 77. Zhegrova. Rozhodčí: Vinčik – Klančnik, Kovačič – Kajtazovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Ogbu, Diouf, Trpišovský (trenér), Bořil – Haraldsson, Santos, Génésio (trenér). Diváci: 18.848. První zápas: 0:2, postoupilo Lille.

Slavia: Kinský – Holeš, Ogbu, Zima (85. Vorlický) – Bořil (74. Schranz), Oscar, Zafeiris, Diouf – Douděra (74. Jurásek), Provod – Chorý (74. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Lille: Chevalier – Meunier, Diakité, Alexsandro – Santos, André, Haraldsson (86. Mukau), Gudmundsson – Zhegrova (86. Mbappé), Cabella (81. Sahraoui) – David (86. Bayo). Trenér: Génésio.

Rozdělení do košů pro losování ligové fáze fotbalové Ligy mistrů:

1. koš: Real Madrid, Manchester City, Bayern Mnichov, Paris St. Germain, Liverpool, Inter Milán, Dortmund, Lipsko, FC Barcelona.

2. koš: Leverkusen, Atlético Madrid, Atalanta Bergamo, Juventus Turín, Benfica Lisabon, Arsenal, FC Bruggy, Šachtar Doněck, AC Milán.

3. koš: Feyenoord Rotterdam, Sporting Lisabon, PSV Eindhoven, Dinamo Záhřeb, Salcburk, Lille, Crvena zvezda Bělehrad, Young Boys Bern, Celtic Glasgow.

4. koš: Slovan Bratislava, Monako, Sparta Praha, Aston Villa, Boloňa, Girona, Stuttgart, Sturm Štýrský Hradec, Brest.