Komerční prezentace Aktual.: 27.05.2025 12:11
Sezimovo Ústí (Táborsko) – Kovosvit MAS Foundry v Sezimově Ústí ukončil výrobu, zaměstnanci jsou ode dneška doma. Jde o slévárnu, poslední část Kovosvitu, která byla v provozu. Zaměstnanci, kterých je zhruba 120, zatím mzdy dostali, ale za květen výplaty pravděpodobně už nedostanou. ČTK to řekl Jiří Ryzka, předseda základní organizace odborového svazu Kovo Kovosvit, který se dnes sešel s vedením firmy. Společnost nemá peníze na další provoz, neví se, jestli se výroba vůbec ještě rozjede. Vyjádření vedení firmy se ČTK pokouší získat.
„Dneska to byla víceméně schůzka vedení Foundry s mistry a vedoucími jednotlivých středisek, aby věděli, co mají jednotlivým lidem, kteří už jsou v tuto dobu doma, říct, protože s největší pravděpodobností už květnová výplata nebude vyplacená. Firma nemá na profinancování výroby, protože ze strany majitelů nedocházelo k úhradám,“ řekl Ryzka. Ředitelem slévárny je Miroslav Chmiel, ale rozhodovací práva má její maďarský majitel Gergely Vesszös.
Ve slévárně pracuje kolem 120 lidí. Několik lidí bude stále docházet, aby dělalo udržovací práce a některé linky byly v pohotovostním režimu. V případě, že by se opět mohlo začít vyrábět, aby stroje spustili v co nejkratším termínu.
Výplatní den je 14. června a zaměstnanci musí počkat do 30. června, jestli zaměstnavatel skutečně mzdy neuhradí. Poté běží ještě patnáctidenní lhůta, kdy se čeká, jestli peníze dorazí na účty. „Pakliže ani v této lhůtě nebudou mzdy vyplaceny, tak od 16. července zaměstnanci můžou podat okamžité zrušení pracovního poměru z důvodu nevyplacených mezd,“ řekla personalistka slévárny Lucie Pištěková.
Pokud firma mzdy nevyplatí, odbory zorganizují schůzky zaměstnanců s úřady práce. „Chceme také jednat se starosty Tábora a Sezimova Ústí v tomto nebo v příštím týdnu, abychom zkusili vyjednat podmínky pro zaměstnance, kteří tam bydlí, jako loni v případě Machine Tools,“ řekl Ryzka. Například aby města nepenalizovala nájemníky, když se zpozdí s platbou, nebo poskytla půjčku těm, co se ocitnou v tíživé životní situaci.
Pokud by výroba nezačala, bude se čekat na insolvenci. „Může ji podat někdo z věřitelů, sama firma nebo zaměstnanci,“ dodala Pištěková.
Loni se do problémů dostala druhá výrobní část Kovosvitu, Machine Tools. Firma v dubnu zaměstnancům přestala vyplácet mzdy a ti ji postupně opustili. Ještě v dubnu českobudějovický krajský soud zahájil s Machine Tools insolvenční řízení a letos v lednu prohlásil konkurz na její majetek.
Firma patřila do léta 2020 podnikateli Michalu Strnadovi, který ji pak za stovky milionů korun prodal ruskému investičnímu fondu Trust Union Fund. Nový vlastník převzal firmu v roce 2020 i se závazky a úvěry, které byly několik stovek milionů. Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu přišla firma o dodávky do Ruska, které tvořily asi desetinu všech zakázek.
Tradice společnosti sahá do roku 1939, kdy vznikla jako jeden z podniků Baťova průmyslového impéria na výrobu obráběcích strojů.