![](https://i3.wp.com/i3.cn.cz/16/1738952660_P2025020707443.jpg?w=1200&resize=1200,0&ssl=1)
Aktual.: 7.02.2025 19:28
Bratislava/Brno – Tisíce Slováků opět vyšly do ulic na shromáždění za proevropské směřování země. V Bratislavě dav lidí zaplnil náměstí u úřadu vlády už před začátkem protestu a skandoval hesla také proti premiérovi Robertu Ficovi. Ministerský předseda dříve opakovaně obvinil organizátory občanských demonstrací a opozici ze snahy o převrat v zemi; ti v reakci uvedli, že Fico se těmito vyjádřeními pouze snaží odpoutat pozornost veřejnosti od svých potíží s vládnutím a od neřešených problémů země. V Bratislavě vystoupil s projevem český hudebník, publicista a spisovatel Vladimír Merta a prostřednictvím nahrávky také český kněz Tomáš Halík.
Tentokrát byla shromáždění svolána do více než 50 měst na Slovensku a v zahraničí včetně Česka. Protesty odstartovaly loni v prosinci v reakci na schůzku Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jehož země před zhruba třemi lety vojensky napadla Ukrajinu. Letos v lednu se pak Fico zastal svého stranického kolegy a místopředsedy parlamentu Tibora Gašpara, který připustil možnost odchodu Slovenska z Evropské unie.
„Žádná slušná reprezentace se s Putinem, mezinárodně stíhaným válečným zločincem a masovým vrahem, nesetkává. Fico se stal hlavním protagonistou ruské hybridní války na Slovensku. Premiér Fico dělá ze Slovenska ruskou gubernii,“ řekli organizátoři shromáždění v Bratislavě a znovu vyzvali Fica, aby rezignoval na funkci premiéra. Dav v reakci skandoval „Odstoupit“ a dříve také „Stydíme se za Fica“ či „Ruský agent“.
Merta v proslovu hovořil o snahách přepsat historii a mapu Evropy. „Držíme Vám palce v Praze,“ řekl Merta. Dav odpověděl: „Děkujeme“. Halík v odvysílané nahrávce zase uvedl, že na straně slovenského národa stojí mnozí Češi i Moravané.
V Bratislavě přišlo na shromáždění podle tisku 42.000 až 45.000 lidí, což je srovnatelná účast jako na předchozí demonstraci v lednu.
Středoškolák Simon Omaník, kterého v lednu kritizoval kromě jiných Fico za to, že odmítl podat ruku slovenskému prezidentovi Peteru Pellegrinimu, z pódia vybídl mladé lidi, aby si stáli za svým názorem.
„Chci vyzvat mladé lidi, aby se nenechali zastrašit útoky představitelů vládní moci, aby se postavili za svůj názor. Zastrašit a odradit nás je přesně to, co chce Robert Fico,“ řekl Omaník.
Řečníci v Bratislavě kritizovali i některé kroky Ficovy vlády, zvláště pak ministryně kultury Martiny Šimkovičové, jejíž personální výměny v předních kulturních institucích země už dříve vyvolaly v zemi veřejné protesty. Novinář Boris Kršňák, který jako zpravodaj Slovenské televize a rozhlasu (STVR) v Praze tento týden dostal od vedení tohoto veřejnoprávního média výpověď poté, co podepsal otevřený dopis stávkového výboru STVR proti moderátorskému výkonu svého kolegy Mateje Beránka v diskuzi s premiérem Ficem z 25. ledna, v proslovu mimo jiné hovořil o válce na Ukrajině jako o genocidě proti této zemi.
List Sme napsal, že protest v Trenčíně se snažila narušit žena, kterou pořadatelé odvedli z pódia. Podle deníku shodně několika tisíc lidí přišlo na shromáždění například v Prešově a v Žilině.
Vládní politici na Slovensku organizátory protestů kromě obvinění ze snahy o státní převrat propojili s vojenskou jednotkou Gruzínská legie, která podle nich stála za protesty na Ukrajině a v Gruzii. Fico také tvrdil, že demonstrace jsou svolávány na základě lží, neboť vláda odchod Slovenska z EU nechystá.
Na předchozí shromáždění v Bratislavě před dvěma týdny přišlo podle upřesněného odhadu organizátorů asi 40.000 lidí. Minulý týden pak demonstrace pokračovaly v několika jiných slovenských městech.
Demonstrace „Slovensko je Evropa“ začalo organizovat Občanské sdružení Mír Ukrajině, které se například loni podílelo na Slovensku na organizaci veřejné sbírky na podporu české iniciativy nákupu munice pro Ukrajinu. K organizaci protestů se pak přidali další aktivisté i neparlamentní strana Demokraté někdejšího ministra obrany Jaroslava Nadě. Na dřívějších demonstracích v Bratislavě vystoupili s projevy také čeští herci Bolek Polívka a Ivan Trojan.
Mohutným demonstracím čelil Fico jako premiér už v roce 2018, a to po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Fico, který tehdy rovněž obviňoval opozici ze snahy o převrat a varoval před útoky na státní budovy, nakonec v zájmu vyřešení vzniklé politické krize odstoupil z funkce. V uplynulých dnech Fico výzvy na rezignaci odmítl, když uvedl, že se nepíše rok 2018.
Příští shromáždění v Bratislavě bude 21. února, v den sedmého výročí Kuciakovy vraždy. Na organizaci akce se budou podílet také občanští aktivisté, jež stáli v roce 2018 za uvedenými demonstracemi.
V Brně protestovaly proti zahraničnímu směřování jejich země stovky Slováků
Podle odhadu až 500 Slováků na náměstí Svobody v Brně protestovalo proti zahraniční politice vlády premiéra Fica. Připojili se tak k dalším protestním akcím, které se konaly ve slovenských městech. V Brně akci pořádali Slováci a Slovenky žijící ve městě.
Protestující lidé zaplnili prostor před morovým sloupem. „Chceme vyjádřit nesouhlas s výroky státních představitelů Slovenské republiky, které znevažují slovenské občany a občanky, útočí na jejich právo svobodného projevu a šíří ve společnosti nenávist, zastrašování a dezinformace. Děkujeme, že jste se tu dnes sešli, abychom společně dali najevo, že i Brno říká: Slovensko je Evropa,“ řekla za organizátory Mária Jakabová.
Mezi protestujícími byli především mladší lidé, studenti, přišly ale třeba i rodiny s malými dětmi. K vidění byly slovenské vlajky či vlajky Evropské unie, také transparenty s nápisy jako: „Jak chutná moc, pane Fico?“ či „Kudy do Tbilisi?“ Také: „Slovensko potřebuje změnu, ne návrat do minulosti“. Další transparenty vyzývaly slovenského premiéra, aby odstoupil.