Komerční prezentace Aktual.: 22.10.2024 12:47

Bratislava – Lékařské odborové sdružení (LOZ) na Slovensku dnes pohrozilo podáním už vysbíraných výpovědí přes 2200 nemocničních lékařů jako reakci na prosazené škrty v růstu platů zdravotníků a další kroky nynější vlády premiéra Roberta Fica ve zdravotnictví. Šéf LOZ Peter Visolajský novinářům řekl, že bez uvedeného počtu lékařů nelze zajistit chod nemocnic na Slovensku; podle dostupných informací v nich pracuje kolem 5000 lékařů. Protesty připravují i čeští lékaři.

„Výpovědi máme stále u sebe. Vláda má několika dnů, aby si sedla za stůl,“ uvedl Visolajský.

Slovenští lékaři si zvýšení svých platů a příslib splnění dalších požadavků vymohli prostřednictvím hromadných výpovědí už v letech 2011 a 2022, kdy ale u moci nebyla Ficova strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Předloňské memorandum s tehdejší vládou Eduarda Hegera podpořili při schvalování příslušných zákonů ve sněmovně i poslanci tehdy opozičního Směru-SD.

Nynější Ficova vláda podle LOZ ovšem porušila uvedené memorandum tím, že v rámci konsolidačního balíčku prosadila na začátku října snížení tempa růstu platů zdravotníků. V reakci na tento krok rezignovala ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Její nástupce v úřadu Kamil Šaško pak minulý týden ohlásil, že tempo růstu platů zdravotních sester a záchranářů by se nakonec snižovat nemuselo, pomaleji by oproti původnímu pravidlu ale rostly výdělky lékařů. To odmítli jak zástupci zdravotních sester, tak LOZ.

Podle LOZ částka, kterou chce vláda ušetřit na mzdách zdravotníků, je nižší než možné úspory v neefektivních výdajích. Lékařské odbory zejména tvrdily, že ve slovenském zdravotnictví se daří soukromým podnikatelům včetně skupin Penta a Agel, které ve zdravotnictví podnikají také v Česku.

„Naše zdravotnictví funguje špatně. Jsou nespokojeni pacienti i zdravotníci. Oligarchové jsou spokojeni,“ řekl Visolajský.

Kritizoval rovněž, že vláda plánuje změnu právní formy zadlužených nemocnic na akciové společnosti, byť Fico v minulosti tento krok odmítal. Tato změna podle Visolajského nepovede ke zlepšení hospodaření zdravotnických zařízení. Šéf LOZ rovněž upozornil, že až dvě pětiny studentů na slovenských lékařských fakultách tvoří cizinci, kteří za studium platí a po skončení studia nezůstanou v zemi.

LOZ v reakci na vládní konsolidační balíček nejprve sbíralo pouze výpovědi lékařů z přesčasové práce. I tento krok by podle odborníků ochromil provoz slovenských nemocnic, které dlouhodobě čelí nedostatku personálu a zdravotníci slouží mnoho přesčasů.

Předloni hromadné výpovědi slovenských lékařů provoz zdravotnických zařízení v zemi neovlivnily. V roce 2011 ale stejný krok ochromil činnosti nemocnic. Zajistit alespoň akutní péči tehdy pomáhali nemocnicím na Slovensku také čeští vojenští lékaři. Slovenská vláda pak částečně ustoupila požadavkům nespokojeným lékařů a ti se vrátili do práce.

V Česku lékařské a zdravotnické odbory chystají protesty ohledně navýšení platů a mezd zdravotníků na příští rok. Může jít o výpovědi z přesčasové práce nebo jinou formu. Protestní uzavření ordinací na 29. a 30. října, kdy jsou podzimní prázdniny, zase oznámili minulý týden čeští praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti, ambulantní specialisté se k němu připojili. Praktičtí lékaři ale po ústupu ministerstva zdravotnictví protest odvolali.

 

Podíl
Exit mobile version