Komerční prezentace Aktual.: 2.01.2025 14:19
Praha – Slovensko zatím na českou nabídku na poskytnutí přepravních kapacit plynu neodpovědělo. V případě zájmu je tuzemská infrastruktura okamžitě připravená dodávat plyn na Slovensko bez nutnosti dalších úprav, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí českého ministerstva průmyslu a obchodu Marek Vošahlík.
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) na konci loňského roku prostřednictvím dopisu slovenské místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Denise Sakové nabídl Slovensku tuzemské přepravní a zásobníkové kapacity plynu. Učinil tak v reakci na zastavení tranzitu plynu na Slovensko přes Ukrajinu.
Nabídka platí pro nadcházející jaro i dlouhodobější období. „V tuto chvíli nemáme ze strany Slovenska na nabídku reakci,“ uvedl Vošahlík.
V případě, že Slovensko zájem projeví, je podle ministerstva tuzemská plynárenská infrastruktura, kterou má na starosti státní společnost Net4Gas, připravena zahájit přepravu plynu na východ okamžitě bez nutnosti dalších úprav.
„Kapacita výstupní stanice Lanžhot je zhruba 1200 gigawatthodin (GWh) za den, Slovensko by podle odhadů potřebovalo zhruba 150 až 200 GWh denně,“ podotkl Vošahlík. Obchodní podmínky by se pak podle něj řídily cenovým rozhodnutí Energetického regulačního úřadu a evropskou legislativou.
Ukrajina ve středu ukončila přepravu suroviny z Ruska do EU a do Moldavska, protože vypršel pětiletý kontrakt mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, platnost této dohody neprodloužil.
Největší prodejce zemního plynu na Slovensku, státem kontrolovaná společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), dnes ČTK sdělila, že v současnosti využívá diverzifikační kontrakty na nákup plynu od doby jejich uzavření. SPP za důležitou označila přepravní trasu plynovodem TurkStream přes Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, kterým lze podle ní přepravovat ruský i ázerbájdžánský plyn. V minulosti SPP využila také trasy z Chorvatska či Itálie.
O dopadech zastavení tranzitu ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území bude v pátek na svém mimořádném zasedání jednat pracovní skupina pro energetiku v rámci Rady EU, tedy experti z příslušných ministerstev zemí EU či ze Stálých zastoupení při Evropské unii. Před drastickými dopady zastavení tranzitu plynu varoval zejména slovenský premiér Robert Fico. Podle zdrojů ČTK by se měla příští týden v úterý konat i schůzka zástupců Slovenska, Evropské komise a Ukrajiny.
Česká republika nyní čerpá plyn ze západu, přes Německo sem teče zejména plyn z Norska a LNG z terminálu v Nizozemsku. Ještě na konci loňského roku tvořil drtivou většinu dodávek do ČR plyn z Ruska, který tekl přes Slovensko.
Tuzemské zásobníky plynu jsou podle dnešních dat ministerstva průmyslu a obchodu naplněny z 63 procent. Je v nich přes 2,19 miliardy metrů krychlových plynu, meziročně méně než ve stejném období loni. Tehdy bylo v zásobnících přes tři miliardy metrů krychlových plynu, naplněny tak byly z 88 procent.
Slovenské plynárny uvedly, že využívají nové kontrakty na nákup plynu
Největší prodejce zemního plynu na Slovensku, státem kontrolovaná společnost Slovenský plynárenský priemysel (SPP), aktivně využívá diverzifikační kontrakty na nákup plynu od doby jejich uzavření. ČTK to dnes sdělil SPP, detaily k dodávkám po zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ale společnost neuvedla. Ukrajina ve středu ukončila přepravu suroviny z Ruska do EU a do Moldavska, protože vypršel pětiletý kontrakt mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Kyjev, který už téměř tři roky čelí ruské vojenské invazi, platnost této dohody neprodloužil.
„Využíváme kombinaci všech zdrojů, které máme k dispozici tak, aby to přineslo objemový, ale i finanční efekt pro SPP a naše zákazníky,“ napsal mluvčí SPP Ondrej Šebesta.
SPP za důležitou označil přepravní trasu plynovodem TurkStream přes Turecko, Bulharsko, Srbsko a Maďarsko, kterým lze podle něj přepravovat ruský i ázerbájdžánský plyn. V minulosti SPP využil také trasy z Chorvatska či Itálie.
Zatím není známo, zda SPP učiní například právní kroky v reakci na přerušení dodávek plynu od ruského koncernu Gazprom, s níž má slovenská firma uzavřenou dlouhodobou smlouvu. „Rozhodnutí o reakci na přerušení dodávek uděláme po důkladné analýze s ohledem na aktuální situaci a na možné dopady na společné smluvní vztahy,“ uvedl SPP.
SPP už ve středu ujistil, že na zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu dlouhodobě připravoval a že všem svým zákazníkům zaručuje bezpečné dodávky suroviny. SPP dříve uzavřel obchodní smlouvy s firmami BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE, a zároveň naplnil zásobníky. Využít může také plynovodní propojení Slovenska se sousedními zeměmi. Upřednostnit během zimní sezony chce trasu z Německa přes Rakousko nebo Česko. Za nejméně pravděpodobnou možnost SPP považuje využití přepravní trasy přes Polsko, což slovenský podnik zdůvodnil vysokými tranzitními poplatky.
Finanční dopad případných alternativních dodávek plynu na své hospodaření SPP vyčíslil pro letošní rok na zhruba 90 milionů eur (2,27 miliardy korun), a to hlavně kvůli poplatkům za přepravu plynu.
Slovenský premiér Robert Fico dříve opakovaně tvrdil, že zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu bude mít drastické dopady na všechny v Evropské unie, ale nikoli na Rusko. Slovensko podle Fica také přijde o příjmy z tranzitních poplatků. Tranzit ruského plynu přes Slovensko dále do západní Evropy zajišťovala slovenská společnost Eustream, ve kterém má podíl a manažerskou kontrolu skupina Energetický a průmyslový holding (EPH) českého podnikatele Daniela Křetínského. Fico v souvislosti s ukončením přepravy plynu přes Ukrajinu kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pohrozil zastavením dodávek elektřiny ze Slovenska na Ukrajinu, jejíž energetickou síť poškodily ruské útoky.
Fica za kroky v uvedené záležitosti dnes opětovně kritizovala opoziční slovenská strana Svoboda a Solidarita (SaS). „Robert Fico o zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu věděl už dlouho, ale za celý rok ve funkci nebyl schopen udělat absolutně nic. Nyní hanebně lže a pomlouvá našeho souseda, který čelí ruské agresi,“ uvedl předseda SaS Branislav Gröhling.
Podle poslance SaS a bývalého náměstka na ministerstvu hospodářství Karola Galeka je smlouva mezi SPP a ruským Gazpromem uzavřena do roku 2034 a je záležitostí Ruska, jak plyn na Slovensko dopraví. Podle dostupných informací kontrakt počítá s tím, že místem dodání ruského plynu je slovensko-ukrajinská hranice.